Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 31.03.2018

Nos Kleopatry: O symbolach i tradycjach Wielkanocy

Baranek, jajko, chleb, sól. To niektóre symbole Wielkanocy. W audycji Nos Kleopatry o ich znaczeniu i pochodzeniu mówili ks. prof. Józef Naumowicz, duchowny katolicki, a także Zbigniew Lazar, ekspert ds. etykiety.

Najważniejszym symbolem Zmartwychwstania Pańskiego jest baranek. – To bardzo głęboka, daleka tradycja. Jezus umarł i zmartwychwstał w żydowskie święto Paschy. A główny element tego święta to Wieczerza Paschalna, podczas której spożywa się Baranka Paschalnego. Najlepiej, jeżeli ten baranek był najpierw ofiarowany w świątyni. Tam wylewało się krew zwierzęcia pod ołtarz, spalało się wnętrzności i skórę – mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Józef Naumowicz. – Baranek to symbol ofiary, a także ocalenia – dodawał duchowny, przypominając że Pascha to święto upamiętniające wyjście żydów z Egiptu.

Innym symbolem Wielkanocy jest jajko. – Nie jest to symbol biblijny, ale jest on powszechny. To symbol życia. Jajko skrywa życie, jego skorupka jest swego rodzaju „grobem”. Jezus umarł, ale ciągle był żywy, wyszedł z tej „skorupy” – wyjaśniał ks. prof. Józef Naumowicz. W wielu polskich rodzinach, zgodnie z tradycją, skorupki poświęconych jajek nie są wyrzucane do śmieci, a są np. spalane. – Często intuicyjnie wiemy, jak się zachować. Jest jakieś sacrum, coś czego nie wypada po prostu zrobić – wskazywał Zbigniew Lazar.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 30.03.18

Godzina emisji: 22.15