Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 24.05.2021

"Rymkiewicz - genealogia". Polskość jako siła duchowa

- Polskość, jak tłumaczył Jarosław Marek Rymkiewicz, nie jest ani biologiczna, ani genetyczna. Nie bierze się nawet z krwi. Polskość to ogromna siła duchowa, to nie my ją wybieramy, to ona nas wybiera - przypomniał Krzysztof Masłoń, który wraz z Tomaszem Zapertem zrecenzował książkę Joanny Lichockiej "Rymkiewicz - genealogia". 
Posłuchaj
  • Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń o książce "Rymkiewicz - genealogia" (Poczytnik)
Czytaj także

Właśnie ukazała się książka "Rymkiewicz. Genealogia" – pierwszy z trzech tomów biograficznej opowieści Joanny Lichockiej o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. To podróż w czasie i przestrzeni, sięgająca niekiedy wiele wieków wstecz, w poszukiwaniu korzeni poety – a te okazują się niezwykłe. 

joanna lichocka 1200.jpg
"Najwybitniejszy współczesny polski poeta i pisarz". Joanna Lichocka o Rymkiewiczu

To również opis polskich losów, które stały się udziałem tak wielu rodzin zamieszkujących Rzeczpospolitą. Polskość, jak sam poeta wielokrotnie przyznawał, odkrywa swoje nieoczywiste źródła, staje się przedmiotem wyboru i wiary. 

Krzysztof Masłoń tłumaczył, że Joanna Lichocka doprowadziła pierwszy tom do lat 60. XX wieku. - Wiem od autorki, że drugi tom ma się mniej więcej kończyć na nagrodzie Nike dla Rymkiewicza, natomiast tom trzeci będzie poświęcony czasom współczesnym. Joanna Lichocka przeprowadziła wnikliwą kwerendę, posłużyła się też książkami jej bohatera, okazała się wnikliwą czytelniczką i dobrą rozmówczynią swojego mistrza. Jednak przyjmowała też niektóre jego wypowiedzi z pewną dozą krytyki - powiedział krytyk. 

Posłuchaj
23:37 PR24_mp3 2021_05_23-22-05-59.mp3 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń o książce "Rymkiewicz - genealogia" (Poczytnik)

Dodał, że również samego Rymkiewicza bardzo interesowały kwestie genealogii. - Gdy odbierał Nagrodę Strażnika Pamięci tygodnika "Do Rzeczy" powiedział, że najprawdopodobniej nie ma w nim ani jednej polskiej kropli krwi. Tłumaczył, że jest trochę Niemcem, Litwinem, Tatarem, Francuzem i być może Rosjaninem. Ostrzę sobie zęby na następne tomy, pewnie będą równie ciekawe. Książka o naszym najwybitniejszym żyjącym poecie jest absolutnie potrzebna - podsumował Masłoń. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Poczytnik"

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Data emisji: 23.05.2021

Godzina: 22.06

PR24