Marcin Nowak 23.02.2014

Ekstraklasa: Wisła Kraków - Cracovia. "Biała Gwiazda" triumfuje w derbach

187. derby Krakowa zakończyły się efektownym zwycięstwem Wisły, która umocniła się na pozycji wicelidera.
Ligowe derby Krakowa. Zawodnik Cracovii Vladimir Boljevic walczy o piłkę z Gordanem Bunoza z Wisły podczas meczu polskiej EkstraklasyLigowe derby Krakowa. Zawodnik Cracovii Vladimir Boljevic walczy o piłkę z Gordanem Bunoza z Wisły podczas meczu polskiej EkstraklasyPAP/Jacek Bednarczyk
  • Sławomir Szeliga przyznał po meczu, że zespół Cracoviii „uśpiła” gra w początkowej fazie meczu (IAR)
  • Szeliga dodał też, że goście wypracowali sobie kilka okazji bramkowych - nie udało się ich, niestety, wykorzystać
  • Semir Stilić wrócił do polskiej ekstraklasy po nieudanej przygodzie w zespołach z Litwy i Turcji (IAR)
  • Serbski pomocnik "Białej Gwiazdy” przyznał, że w trakcie meczu był moment, w którym mimo prowadzenia 2:0 piłkarze Wisły nie byli pewni zwycięstwa (IAR)

W pierwszej połowie miażdżącą przewagę miała "Biała Gwiazda". Cracovia nie przeprowadziła ani jednej groźnej akcji i mogła się cieszyć, że straciła tylko dwie bramki. Najpierw Arkadiusz Głowacki wykorzystał dobrą wrzutkę, z rzutu wolnego Semira Stilica i głową pokonał Krzysztofa Pilarza.
W 38. min fatalnie zachowali się środkowani obrońcy "Pasów". Paweł Brożek "oszukał" Damiana Dąbrowskiego, po czym podał do Stilica. Marcin Kuś nie potrafił odebrać mu piłki i mając czystą pozycję Bośniak umieścił piłkę w siatce.
Po przerwie podopieczni Franciszka Smudy nie atakowali już z takim animuszem. W 74. min groźnie strzelił Saidi Ntibazonkiza, ale efektem był tylko rzut rożny. Dwie minuty później - po akcji wspomnianego Burundyjczyka z Przemysławem Kitą - "Pasy" zdobyły kontaktowego gola.
Cracovia ruszyła do ataku, ale losy meczu rozstrzygnął Łukasz Garguła. Pokonał on Pilarza w 87. min.
Po przerwie kibice Wisły zaprezentowali oprawę z użyciem rac. Kilkanaście z nich rzucili na murawę i mecz - na niespełna minutę - został przerwany.
Jesienią, na stadionie Cracovii derby zakończył się wynikiem 1:1.

Wisła Kraków - Cracovia Kraków 3:1 (2:0)
Bramki:
1:0 Arkadiusz Głowacki (32), 2:0 Semir Stilic (38), 2:1 Saidi Ntibazonkiza (76), 3:1 Łukasz Garguła (87).
Żółta kartka - Wisła Kraków: Łukasz Burliga, Piotr Brożek. Cracovia Kraków: Damian Dąbrowski.
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 28 476.
Wisła Kraków: Michał Miśkiewicz - Łukasz Burliga, Arkadiusz Głowacki, Gordan Bunoza, Piotr Brożek - Emmanuel Sarki (67. Dariusz Dudka), Michał Chrapek (89. Fabian Burdenski), Ostoja Stjepanovic (76. Łukasz Garguła), Semir Stilic, Wilde-Donald Guerrier - Paweł Brożek.
Cracovia: Krzysztof Pilarz - Marcin Kuś, Krzysztof Nykiel, Damian Dąbrowski, Adam Marciniak - Edgar Bernhardt (46. Przemysław Kita), Krzysztof Danielewicz (65. Deniss Rakels), Sławomir Szeliga (72. Bartłomiej Dudzic), Rok Straus, Saidi Ntibazonkiza - Vladimir Boljevic.