Marcin Nowak 02.03.2014

Ekstraklasa: Lech Poznań - Piast Gliwice. "Kolejorz" zrehabilitował się w meczu z Piastem

Piłkarze Lecha Poznań częściowo zrehabilitowali się za ostatnią porażkę w Szczecinie z Pogonią (1:5) i pewnie pokonali Piasta 4:0. Dla gości był to szósty mecz z rzędu bez zwycięstwa.
Lech Poznań - Piast GliwiceLech Poznań - Piast Gliwice PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Szymon Pawłowski cieszył się po meczu w Poznaniu z dwóch zdobytych bramek i z wysokiej wygranej Lecha (IAR)
  • Bramkarz Piasta Jakub Szumski bez ogródek przyznał, że gospodarze zdominowali zespół z Gliwic (IAR)

Podopieczni Mariusza Rumaka już od pierwszego gwizdka sędziego Jarosława Przybyła ruszyli do natarcia, ale gliwiczanie, trochę też szczęśliwie, długo zachowywali czyste konto. Inna sprawa, że Lech, choć dominował przez niemal całą pierwszą połowę, to ze skutecznością był mocno na bakier. A gdy już piłka zatrzepotała w siatce Jakuba Szumskiego, to okazało się, że strzelec Łukasz Teodorczyk był na pozycji spalonej.
Gliwiczanie nie kwapili się do bardziej zdecydowanych ataków. Pierwszy celny strzał na bramkę Macieja Gostomskiego oddał Łukasz Hanzel dopiero w 28. minucie. Chwilę później Tomasz Podgórski minimalnie przestrzelił z rzutu wolnego.
Gol dla gospodarzy padł po kontrataku, zainicjowanym przez Teodorczyka, a precyzyjnym uderzeniem popisał się Szymon Pawłowski.
W przerwie spotkania miała miejsce miła uroczystość. Były wieloletni kapitan "Kolejorza" Piotr Reiss wręczył pamiątkową koszulkę Lecha poznańskiemu panczeniście Janowi Szymańskiemu, zdobywcy brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Soczi.
Początek drugiej połowy był bardziej wyrównany, a to za sprawą piłkarzy Piasta, którzy zaczęli bardziej uaktywniać się w ofensywie. To jednocześnie otwierało szanse lechitom, którzy byli zdecydowanie bliżsi zdobycia drugiego gola niż Piast wyrównania. Teodorczyk dwoił się i troił, ale brakowało mu dokładności, a w 56. min. gliwicki bramkarz instynktownie odbił uderzenie napastnika "Kolejorza".
Teodorczyk w końcu dopiął swego, finalizując perfekcyjne zagranie Dawida Kownackiego. Nie najlepiej zachował się obrońca gliwickiego zespołu Kornel Osyra, który łatwo stracił piłkę w pobliżu swojego pola karnego.
W tym momencie z drużyny gości uszło powietrze, a Lech kontynuował ostrzeliwanie bramki Szumskiego. Najpierw Pawłowski po raz drugi z dystansu trafił do siatki, a rywali pogrążył Karol Linetty. Przy ostatniej bramce znów brawa za perfekcyjne podanie należały się Kownackiemu, który za dwa tygodnie skończy dopiero 17 lat.

Źródło: T-Mobile Ekstraklasa/x-news

Lech Poznań - Piast Gliwice 4:0 (1:0).
Bramki:
1:0 Szymon Pawłowski (35), 2:0 Łukasz Teodorczyk (75), 3:0 Szymon Pawłowski (86), 4:0 Karol Linetty (90+3).
Żółta kartka - Lech Poznań: Daylon Claasen.
Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 13 621.
Lech Poznań: Maciej Gostomski - Mateusz Możdżeń, Manuel Arboleda, Marcin Kamiński, Barry Douglas - Szymon Pawłowski (90+1. Jan Bednarek), Karol Linetty, Kasper Hamalainen (68. Dawid Kownacki), Łukasz Trałka, Gergo Lovrencsics (62. Daylon Claasen) - Łukasz Teodorczyk.
Piast Gliwice: Jakub Szumski - Bartosz Szeliga, Hebert, Kornel Osyra, Adrian Klepczyński - Radosław Murawski (70. Matej Izvolt), Gerard Badia (87. Rabiola), Victor Nikiema, Łukasz Hanzel, Tomasz Podgórski - Ruben Jurado (82. Wojciech Kędziora).

Cracovia Kraków - Śląsk Wrocław (13.00)
KGHM Zagłębie Lubin - Zawisza Bydgoszcz (15.30)
Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok (18.00)
2014-03-03:
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Pogoń Szczecin (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Widzew Łódź                24  4  4 16 21-44  16 -23

*W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze