Paweł Słójkowski 07.05.2014

ATP Madryt: debel Matkowski-Fyrstenberg trafi na Kubota i Lindstedta w 1/8 finału

Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg pokonali brytyjsko-australijski debel Jamie Murray-John Peers 2:6, 6:3, 10-6 i awansowali do drugiej rundy (1/8 finału) turnieju tenisowego ATP Tour na ziemnych kortach w Madrycie (pula nagród 3,671 mln euro).
Mariusz Fyrstenberg (z prawej) i Marcin MatkowskiMariusz Fyrstenberg (z prawej) i Marcin Matkowskimatkowskifyrstenberg.com

W pierwszym secie Matkowski i Fyrstenberg nie mieli wiele do powiedzenia. Kluczowym momentem okazała się połowa drugiej partii, gdy biało-czerwoni, przy stanie 3:3, przejęli inicjatywę i wygrali trzy kolejne gemy. W super tie-breaku stopniowo powiększali przewagę i decydującą odsłonę wygrali do 6.
Najbardziej znany polski duet ma dobre wspomnienia związane z tą prestiżową imprezą w stolicy Hiszpanii. Triumfowali w niej w 2008 roku i cztery lata później. W decydującym spotkaniu - ale bez sukcesu - wystąpili także w 2007 roku.
W walce o ćwierćfinał tegorocznej edycji dojdzie do "polskich derbów". Rywalami Matkowskiego i Fyrstenberga będą bowiem rozstawieni z numerem siódmym Łukasz Kubot i Szwed Robert Lindstedt, zwycięzcy Australian Open, którzy do rywalizacji włączą się dopiero od drugiej rundy.
Kubot, jako "lucky loser", występuje także w singlu, zastępując Szwajcara Rogera Federera. Obecnie walczy w drugiej rundzie (w pierwszej miał "wolny los") z Francuzem Gillesem Simonem. Mecz otwarcia przegrał Jerzy Janowicz.
Zawody w Madrycie - obok turnieju w Rzymie - są jednym z głównych sprawdzianów przed Roland Garros. Wielkoszlemowa rywalizacja w Paryżu rozpocznie się 25 maja.
Wynik meczu 1. rundy gry podwójnej:
Marcin Matkowski, Mariusz Fyrstenberg (Polska) - Jamie Murray, John Peers (W. Brytania, Australia) 2:6, 6:3, 10-6.