Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Paweł Słójkowski 11.06.2014

Brazylia 2014: Brazuca, Fuleco i znikający spray

Każde mistrzostwa świata są niepowtarzalne, nie tylko pod względem sportowym - oprócz rywalizacji czysto sportowej jest też wyjątkowa otoczka, bezpośrednio związana z miejscem, w którym rozgrywane są zawody.
Piłkarskie szaleństwo ogarnęło BrazylięPiłkarskie szaleństwo ogarnęło BrazylięPAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Brazylia to kraj, który dla Europejczyków jest egzotyczny i na pewno też, głównie z racji odległości dzielącej go od Starego Kontynentu, w pewien sposób nieznany.

Futbol to religia

Choć Brazylia to nie ojczyzna futbolu, to jednak na pewno jest dla fanów piłki nożnej krainą wręcz legendarną. Joga bonito, czyli określenie ładnej dla oka, technicznej gry, nie wywodzi się z tego kraju przypadkowo. Pięciokrotni mistrzowie świata to zespół, który zawsze jest groźny, piłka jest dla tego kraju prawdziwą religią. I jak przystało na religię, traktują ją bardzo poważnie.

Pele, Garrincha, Ronaldo, Ronaldinho, Romario, Roberto Carlos, Cafu - każdy fan futbolu zna te nazwiska i styl w jakim grali. W Brazylii wciąż oczekują, że ich następcy poprowadzą ich do sukcesów w imprezie, której są gospodarzami.

Mistrzostwa to jednak nie tylko piłka - to cała otoczka, która oprócz piłki nożnej tworzy atmosferę. Rzesze ludzi pracują nad tym, żeby sprostać oczekiwaniom turystów, którzy przyjadą z całego świata. W takiej sytuacji każdy kraj stara się pokazać siebie w sprosób prosty do zrozumienia, charakterystyczny. To właśnie ma wpływ na to, co będzie jednym z symboli tego piłkarskiego święta.

Maskotka - zagrożony gatunek

Trzeba przyznać, że Brazylia miała z czego wybierać, jeśli chodzi o maskotkę igrzysk. Pancernik kulowaty, któremu kibice w głosowaniu nadali imię Fuleco, zdaniem organizatorów najbardziej zasługiwał na miano i został oficjalną maskotką rozpoczynających się 12 czerwca mistrzostw.
Do wyboru kibice mieli trzy imiona: Fuleco, tj. połączenie słów futebol - piłka nożna i ecologia - ekologia, Amijubi od amizade - przyjaźń i jubilo - wielka radość oraz Zuzeco nazwiązujące do azul - niebieski i ecologia - ekologia. Niemal połowa głosujących poparła pierwszą propozycję.
Pancerniki kulowate, zwane po portugalsku tatu-bola (w nawiązaniu do piłki), gdyż w chwil; w chwili zagrożenia zwija się w kłębek). Występują tylko na terenie Brazylii. We wstępnym wyborze maskotki wyprzedziły pumę, papugę arę oraz Saci, postać z lokalnego folkloru.
Po raz pierwszy piłkarskiemu mundialowi maskotka towarzyszyła w Anglii w 1966 roku. Był nim wówczas lew Willie. 40 lat później w Niemczech znów był "król zwierząt" - tym razem o imieniu "Goleo". Natomiast w 2010 roku w RPA na symbol wybrano lamparta Zakumi.

Źródło:SNTV/X-news

Podstawa, czyli piłka

Wzór na białej Brazuce mieni się czernią, zielenią i złotem. Te ostatnie barwy nawiązują do wyglądu trofeum dla najlepszej ekipy świata. Każda z ważących 427 gramów skórzanych piłek przygotowanych przez Adidasa ma wzór przypominający popularne w Brazylii bransoletki życzeń (fita do Senhor do Bonfim da Bahia) oraz nawiązujący do energii prezentowanej przez mieszkańców tego kraju.

Piłki na mecze różnią się kolorami wzorów. Finałowa futbolówka jest niepowtarzalna - z takim wzorem powstał tylko jeden egzemplarz. "Brazuca" to termin używany w slangu, którym w żartobliwym tonie Brazylijczycy określają samych siebie. Nazwę wybrali w 2012 roku kibice podczas internetowego głosowania.

Puchar dla najlepszej drużyny świata to projekt włoskiego rzeźbiarza Silvio Gazzanigiego, który zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez FIFA w 1971 r. Przedstawia dwóch piłkarzy z rękami uniesionymi wysoko w geście zwycięstwa i podtrzymujących zarazem kulę ziemską. Waży 6,2 kilograma (z czego 4,9 kg to czyste 18-karatowe złoto), ma 36 cm wysokości. Przy podstawie ma dwie obręcze z malachitu, minerału o barwie ciemnozielonej, między którymi wygrawerowano napis "FIFA WORLD CUP".

Jeśli chodzi o technologiczne nowinki, szef FIFA Joseph Blatter potwierdził, że podczas mistrzostw świata w Brazylii sędziowie używać będą sprayu do wyznaczania linii muru podczas wykonywania rzutów wolnych.

Sędziowie korzystali ze sprayu podczas zeszorocznych klubowych mistrzostw świata. Arbitrzy chwalili wprowadzoną innowację. Ich zdaniem ułatwia to przestrzeganie zasad przez piłkarzy podczas wykonywania rzutów wolnych.

Spray po raz pierwszy został wprowadzony na boiskach w Argentynie i Brazylii kilka lat temu. Aerozol ma za zdanie zdyscyplinować obrońców. Był testowany na przełomie czerwca i lipca w mistrzostwach świata drużyn do lat 20 w Turcji, a następnie w czempionacie U-17. Sędziowie bardzo pozytywnie ocenili eksperyment. Spray zawiera nieszkodliwą dla środowiska naturalnego białą farbę, która znika z murawy w czasie od 45 sekund do dwóch minut po rozpryskaniu.

- Myślę, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Niektórzy uważają, że zajmuje to zbyt wiele czasu, również ja na początku sceptycznie niego niego podchodziłem. Sędziowie, którzy korzystają z tej innowacji, byli bardzo zadowoleni - powiedział Blatter.

- Jest to nowość, która będzie wprowadzona podczas mistrzostw świata w Brazylii - dodał szef FIFA

W lutym 2013 FIFA zgodziła się, by podczas mistrzostw świata w Brazylii zastosować technologię goal-line, czyli elektroniczny system pozwalający ocenić, czy piłka przekroczyła linię bramkową.

Źródło: Orange sport/x-news

ps