Paweł Słójkowski 07.04.2018

Ekstraklasa: Lech Poznań wykorzystał potknięcie Jagiellonii. "Kolejorz" wskakuje na fotel lidera

Lech Poznań okazał się największym zwycięzcą ostatniej kolejki fazy zasadniczej sezonu 2017/18 Ekstraklasy. Piłkarze Nenada Bjelicy zwyciężyli w meczu z Górnikiem Zabrze 3:1, zawiódł natomiast dotychczasowy lider z Białegostoku.
  • Piłkarze Lecha Poznań wygrali u siebie z Górnikiem Zabrze 3:1 (1:0) w 30. kolejce ekstraklasy i zakończyli I fazę rozgrywek na 1. miejscu. Bardzo zadowolony z postawy swego zespołu był trener Lecha Nenad Bjelica (IAR)
  • Szkoleniowiec Lecha ma prosty plan na dalszą część walki o mistrzostwo Polski. (IAR)
  • Trener Górnika Zabrze Marcin Brosz chwalił otoczkę meczu w Poznaniu (IAR)
  • Trener Jagiellonii Irenerusz Mamrot zapewniał, że mimo drugiej porażki z rżedu jego klubu nie zamierza rezygnować z walki o mistrzostwo Polski. (IAR)
  • Bardzo zadowolony z postawy swojego zespołu był trener Wisły Płock, Jerzy Brzęczek (IAR)
  • Sebastian Szymański, po podaniu Michała Kucharczyka, zdobył trzecią bramkę dla Legii Warszawa w meczu z Pogonią Szczecin (IAR)
  • Napastnik Pogoni Adam Frączczak przyznał, że jego zespół miał szansę na zdobycie choćby jednego punktu, ale popełnił zbyt dużo błędów. (IAR)
  • Piłkarze Lechii Gdańsk pokonali u siebie Arkę Gdynia 4:2 (4:0). Bardzo zadowolony był po meczu pomocnik gdańskiego klubu Patryk Lipski: (IAR)
  • Bardzo niepocieszony był pomocnik gdynian Mateusz Szwoch (IAR)
  • Sandecja Nowy Sącz bezbramkowo zremisowała z Wisłą Kraków. Utraty dwóch punktów żałował pomocnik Wisły Rafał Boguski (IAR)
  • Inny pomocnik "Białej Gwiazdy" Tomasz Cywka cieszył się z awansu do grupy mistrzowskiej. (IAR)
  • Piast Gliwice zremisował z Bruk-Betem Termaliką Nieciecza 1:1 (1:0). Trener Piasta Waldemar Fornalik był rozczarowany utratą prowadzenia w ostatniej chwili (IAR)
  • Szkoleniowiec drużyny z Niecieczy Jacek Zieliński miał po spotkaniu mieszane uczucia. (IAR)
  • Piłkarze Zagłębia Lubin zremisowali na wyjeździe z Cracovią 2:2 i jako ostatni klub zapewnili sobie grę w Grupie Mistrzowskiej. Goście prowadzili od 51. minuty i gola Jakuba Maresa, ale w 73. wyrównał Krzysztof Piątek, który wykorzystał rzut karny. Już 3 minuty później ten sam zawodnik dał Cracovii prowadzenie: (IAR)
  • W doliczonym czasie wynik meczu ustalił Bartłomiej Pawłowski. (IAR)
  • Śląsk Wrocław zremisował u siebie z Koroną Kielce 1:1. Gospodarze prowadzili od 45. minuty i gola Marcina Robaka zdobytego z rzutu karnego. W 54. minucie wyrównał Ivan Jukić (54'). Trener gospodarzy Tadeusz Pawłowski uznał, że wynik oddaje przebieg wydarzeń na boisku (IAR)
  • Umiarkowanie zadowolony był Bartosz Rymaniak z Korony (IAR)

Radiowa Jedynka w audycji Studio S-13 relacjonowała wszystkie spotkania 30. kolejki Ekstraklasy.

W tabeli przed ostatnimi spotkami tej części sezonui prowadziła Jagiellonia Białystok, wyprzedzając Lecha i Legię. O czołową ósemkę walczyła jeszcze Arka Gdynia, która musiała pokonać Lechię i liczyć na potknięcie Zagłębia Lubin lub Wisły Kraków.

Okazało się, że nie doszło do żadnych zmian dotyczących tego, kto zagra w grupie mistrzowskiej, a kto będzie musiał bronić się przed spadkiem. Piłkarze Michała Probierza rozgromili rywala zza miedzy 4:2, wszystkie swoje gole strzelając jeszcze przed przerwą. To był popis możliwości, które drzemią w fatalnie spisującym się w ostatnich miesiącach zespole.

Jagiellonia nie wykorzystała szansy, by odkoczyć rywalom tuż przed finiszem i znaleźć się w wymarzonej sytuacji na ostatniej prostej wyścigu po mistrzostwo. Wisła Płock niespodziewanie prowadziła do przerwy po dwóch bramkach Arkadiusza Recy. Gospodarze zdołali strzelić kontaktowego gola, później jednak do gry wkroczył Semir Stilić, który dał swojej drużynie kolejnego, decydującego gola.

Zadyszka Jagiellonii? Postanowił skorzystać z tego Lech. Górnik podchodził do meczu w mocno osłabionym składzie, brakowało między innymi Wieteski, Angulo, Koja czy Wolsztyńskiego, ale poprzeczkę postawił wysoko. Ostatecznie "Kolejorz" zwyciężył 3:1 i wskoczył na fotel lidera.

Dystans do Jagiellonii zmniejszyła też warszawska Legia, która bez problemów pokonała Pogoń Szczecin 3:0.

Tak przedstawia się terminarz ostatnich siedmiu spotkań Ekstraklasy.

Wiemy, że wydarzyć może się jeszcze bardzo wiele, zarówno w wyścigu po tytuł, jak i w boju o to, by pozostać w elicie. W tym momencie nie można skreślać nawet zamykających tabelę Sandecji czy Termaliki.

Lech ma zaledwie punkt przewagi nad grupą pościgową w postaci Jagiellonii i Legii. W 35. kolejce zmierzą się z zespołem z Podlasia, na zamknięcie sezonu z ekipą ze stolicy. Oba te mecze zagrają u siebie i nie trzeba tłumaczyć, jak ogromny będzie to atut.

Wyniki 30. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy:

Jagiellonia Białystok - Wisła Płock 1:3 (koniec)

Bramki: 0:1 Reca (10), 0:2 Reca (27), 1:2 Pospisil (54), 1:3 Stilić (77)

Lech Poznań - Górnik Zabrze 3:1 (koniec)

Bramki: 1:0 Jóźwiak (45+1 min.), 1:1 Kądzior (76), 2:1 Trałka (81), 3:1 Majewski (90+4)

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:0 (koniec)

Bramki: 1:0 Hamalainen (25), 2:0 Niezgoda (48), 3:0 Szymański (72)

Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 2:2 (koniec)

Bramki: 1:0 Mares (51), 1:1 Piątek (72), 2:1 Piątek (77), 2:2 Pawłowski (90+1)

Piast Gliwice - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:1 (koniec)

Bramki: 1:0 Czerwiński (16), 1:1 Gutkowskis (90+1)

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:2 (koniec)

Bramki: 1:0 F.Paixao (14), 2:0 Peszko (25), 3:0 F.Paixao (28), 4:0 F.Paixao (39), 4:1 Zarandia (67), 4:2 Esqueda (90+7)

Sandecja Nowy Sącz - Wisła Kraków 0:0 (koniec)

Śląsk Wrocław - Korona Kielce 1:1 (koniec)

Bramki: 1:0 Robak (45+1), 1:1 Jukić (53)

Relacja na żywo:

20.13 - Zakończyły się wszystkie dzisiejsze spotkania. Arka przegrywa w derbach z Lechią, chociaż nawet w przypadku wygranej jej rywale w walce o czołową ósemkę i tak by ją wyprzedzili.

Szalenie ważne zwycięstwo odniósł Lech, który pokonał Górnika i przy porażce Jagiellonii Białystok wskoczył na pozycję lidera po fazie zasadniczej.

20.11 - Arka jeszcze nie porzuciła broni. 4:2 dla Lechii, nie wygląda to aż tak źle jak do przerwy. Sędzia kończy to spotkanie.

20.10 - Majewski zdobywa bramkę, która praktycznie kończy spotkanie w Poznaniu.

20.08 - Kończą się kolejne spotkania, gramy jeszcze w Poznaniu. Górnik próbuje zdobyć bramkę, która da mu chociaż punkt na trudnym terenie.

20.04 - Jest też gol w Krakowie. Kapitalne uderzenie Pawłowskiego, także na wagę remisu. Cracovia - Zagłębie 2:2.

20.02 - Termalica strzela, mamy remis w Gliwicach.

19.57 - Trałka wyprowadza Lecha na prowadzenie! Niezbyt mocny strzał, ale piłka wysoko skozłowała i zaskoczyła Loskę. "Kolejorz" szybko wrócił na fotel lidera.

19.51 - Rzut karny w Poznaniu, Damian Kądzior bez problemów wykorzystuje sytuację. Górnik remisuje z Lechem.

19.48 - Semir Stilić i w Białymstoku znów dwie bramki przewagi Wisły. Jagiellonia będzie w stanie się podnieść?

19.48 - Krzysztof Piątek po raz drugi! Cracovia wychodzi na prowadzenie w meczu z Zagłębiem.

19.46 - Sebastian Szymański po dwójkowej akcji z wracającym do składu Michałem Kucharczykiem daje Legii trzeciego gola w meczu z Pogonią.

Podręcznikowo wyprowadzona kontra.

19.44 - Krzysztof Piątek pewnie wykorzystuje rzut karny, jest remis w Krakowie.

19.38 - Arka zdobywa honorowego gola, autorem tego trafienia jest Zarandia, Gruzin zaskoczył Kuciaka strzałem w krótki róg.

19.26 - Jagiellonia strzela kontaktową bramkę. Pospisil przymierzył sprzed pola karnego, gospodarze gonią wynik.

19.24 - Korona doprowadza do wyrównania we Wrocławiu.

19.22 - Niezgoda podwyższa prowadzenie Legii w Warszawie.

Tak przedstawia się sytuacja w tabeli:

19.16 - Za chwilę wracamy do gry.

19.01 - Wszędzie oprócz Poznania i Warszawy zawodnicy czekają na drugą połowę.

18.51 - W najciekawszym z dzisiejszych meczów Lech wygrywa z Górnikiem. Bramkę zdobywa Jóźwiak. W tym momencie to "Kolejorz" jest na czele tabeli.

Dużo młodzieży w składach obu zespołów, to na pewno może cieszyć.

18.49 - Śląsk zmierza w stronę pierwszej wygranej. Robak pokonuje bramkarza z rzutu karnego.

18.46 - Paixao kompletuje hat-tricka jeszcze w pierwszej połowie. Arka na kolanach.

18.44 - Gorąco w Poznaniu, piłka zatańczyła na linii bramkowej, ale arbiter uznał, że nie było gola. Pamiętajmy, że gramy bez VAR-u...

18:42 - Jest bramka w Warszawie. Hamalainen trafia do siatki po podaniu Szymańskiego.

18.36 - Drugi gol Arkadiusza Recy w Białymstoku, Jagiellonia niespodziewanie przegrywa z Wisłą Płock.

18.35 - W Gdańsku nokaut. Już 3:0 dla piłkarzy Piotra Stokowca. Flavio wykorzystuje rzut karny.

18.32 - Lechia prowadzi z Arką już 2:0! Ostatnio gdańszczanie byli w fatalnej dyspozycji, teraz jednak walczą na całego. W takim spotkaniu nie można zawieść.

18.30 - W Poznaniu duże opóźnienie, ale Lecha wspiera dziś kilkadziesiąt tysięcy gardeł.

18.21 - I jest trafienie w Gdańsku. W derbowym starciu Lechia wygrywa z Arką 1:0.

18.20 - Są bramki, prawie w tym samym momencie zobaczyliśmy gole w Białymstoku, gdzie Wisła Płock wychodzi na prowadzenie w meczu z Jagiellonią, a Piast Gliwice rozpoczął strzelanie w starciu z Termaliką.

18.15 - Kilkanaście minut trwa większość spotkań, w Warszawie dopiero ruszają, w Poznaniu trwa oczekiwanie. Organizacyjnie nie udało się wszystkiego sprawnie dopiąć...

18.05 - Wciąż czekamy na rozpoczęcie dwóch meczów - pierwszego gwizdka nie usłyszeli jeszcze piłkarze w Poznaniu i Warszawie.

18.03 - Zaczynamy! I jednocześnie czekamy, na którym stadionie padnie pierwszy gol.

18.00 - Chwila opóźnienia, lada chwila powinniśmy rozpocząć mecze.

Ładny gest piłkarzy Cracovii.

17.55 - Już za chwilę ruszamy. Przypominamy o relacji w radiowej Jedynce, początek kilka minut po godzinie 18.

17.45 - Zaczynamy naszą relację, do rozpoczęcia ostatnich meczów przed podziałem na grupę mistrzowską i spadkową pozostało już tylko 15 minut.

Przypomnijmy, że wszystkie dzisiejsze spotkania będą odbywać się bez udziału VAR.