Polskie Radio
migrator migrator 23.05.2010

Roland Garros: Kompromitacja Kubota (Posłuchaj)

Łukasz Kubot odpadł w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa (z pulą nagród 16,807 mln euro).

Polski tenisista przegrał 6:7 (5-7), 7:6 (7-4), 2:6, 4:6 ze startującym z "dziką kartą" Francuzem Jousselinem Ouanną.

Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża:

Mecz 54. w światowym rankingu Kubota z Ouanną, który startuje z "dzika kartą", trwał trzy godziny i 35 minut. Najbardziej zacięte były dwa pierwsze sety, w których o wyniku decydowały tie-breaki. Pierwszego na swoją korzyść rozstrzygnął Francuz, drugiego - Polak. W kolejnych dwóch setach już zdecydowanie lepszy okazał się Ouanna, który w drugiej rundzie zagra ze swoim rodakiem, rozstawionym z "ósemką" Jo-Wilfriedem Tsonga.

Wcześniej z turniejem pożegnał się również Michał Przysiężny, który w swoim paryskim debiucie poniósł porażkę 1:6, 0:6, 4:6 z rozstawionym z numerem 11 Rosjaninem Michaiłem Jużnym.

Komentator Eurosportu Lech Sidor o turnieju tenisowym Roland Garros:

Do tej pory gładka porażka rozstawionej z numerem 10. Wiktorii Azarenki jest największą niespodzianką pierwszego dnia rywalizacji na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Białorusinka uległa Argentynce Giseli Dulko 1:6, 2:6.

Spośród rozstawionych zawodniczek z French Open pożegnała się już także niespodziewana zwyciężczyni z Rzymu - Hiszpanka Maria Jose Martinez Sanchez (20), która uległa Akgul Amanmuradowej z Uzbekistanu 2:6, 4:6.

Do drugiej rundy awansowała między innymi druga rakieta świata, Amerykanka Venus Williams, która wygrała 6:3, 6:3 ze Szwajcarką Patty Schnyder. Pierwszy mecz na swoją korzyść rozstrzygnęła także rozstawiona z numerem 6. Rosjanka Swietłana Kuzniecowa, pewnie pokonując Rumunkę Soranę Cirsteę 6:3, 6:1. Drugą rundę osiągnęły też: Włoszka Flavia Pennetta (14), Francuzka Aravane Rezai (15), Słowaczka Dominika Cibulkowa (26) i Rosjanka Maria Kirilenko (30).

W rywalizacji mężczyzn pierwszego dnia odpadł tylko jeden rozstawiony zawodnik - Łotysz Ernests Gulbis (23), który po dwóch przegranych setach w trzecim z powodu kontuzji poddał mecz z Francuzem Julienem Benneteau.

W drugiej rundzie jest Szwed Robin Soederling (5), zwycięzca pojedynku z Francuzem Laurentem Recoudercem 6:0, 6:2, 6:3. Awansował też Chorwat Marin Cilić (10), pokonując Brazylijczyka Ricardo Mello 6:1, 3:6, 6:3, 6:1. Duże problemy z wygraną miał Francuz Jo-Wilfried Tsonga (8), który potrzebował aż pięciu setów, by uporać się z Niemcem Danielem Brandsem. Ostatecznie wygrał 4:6, 6:3, 6:2, 6:7, 7:5.

Tymczasem Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski zmierzą się z Tomaszem Bednarkiem i Mateuszem Kowalczykiem w pierwszej rundzie rozgrywek deblowych wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open.

Los skojarzył obie polskie pary, biorące udział w paryskim turnieju. Fyrstenberg i Matkowski są rozstawieni z numerem 8., a Bednarek z Kowalczykiem wystąpią po raz pierwszy w karierze na kortach Rolanda Garrosa.

W męskim turnieju deblowym zagra też Łukasz Kubot w parze z Austriakiem Oliverem Marachem. Rozstawiony z numerem 6. duet trafił w pierwszej rundzie na Holendrów Thiemo De Bakkera i Rogiera Wassena.

W rywalizacji kobiecych debli wystąpią trzy Polki, każda w parze z zawodniczką z innego kraju. Agnieszka Radwańska i Rosjanka Maria Kirilenko, rozstawione z numerem 11., zagrają z Kai-Chen Chang z Tajwanu i Magdaleną Rybarikową ze Słowacji. Alicja Rosolska w parze z Jaroslawą Szwedową z Kazachstanu zmierzą się z Amerykanką Lisą Raymond i Australijką Rennae Stubbs (7), a Klaudia Jans ze Szwajcarką Patty Schnyder mają za rywalki Rosjankę Reginę Kulikową i Łotyszkę Anastazję Sewastową.

Albert Montanes (Hiszpania, 29) - Stefano Galvani (Włochy) 6:3, 6:3, 6:3
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania, 32) - Rainer Schuettler (Niemcy) 7:5, 6:4, 6:2
Julien Benneteau (Francja) - Ernests Gulbis (Łotwa, 23) 6:4, 6:2, 1:0 (krecz Gulbisa)
Tobias Kamke (Niemcy) - Stephane Robert (Francja) 6:0, 6:4, 6:3
Marco Chiudinelli (Szwajcaria) - Somdev Devvarman (Indie) 6:3, 3:6, 6:3, 3:6, 6:3
Josselin Ouanna (Francja) - Łukasz Kubot (Polska) 7:6 (7-5), 6:7 (4-7), 6:2, 6:4
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 8) - Daniel Brands (Niemcy) 4:6, 6:3, 6:2, 6:7 (2-7), 7:5
Juan Ignacio Chela (Argentyna) - Ryan Sweeting (USA) 6:0, 6:4, 7:6 (7-4)
Edouard Roger-Vasselin (Francja) - Kevin Anderson (RPA) 1:6, 4:6, 6:3, 7:6 (7-4), 6:1
Michael Yani (USA) - Lukas Lacko (Słowacja) 6:4, 6:7 (5-7), 6:7 (4-7), 7:6 (7-5), 8:8 (mecz przerwany z powodu zmroku)