Polskie Radio
migrator migrator 24.06.2010

11 godzin i 5 minut - najdłuższy pojedynek w historii tenisa

Zakończył się najdłuższy mecz w historii tenisa. Po 11 godzinach i 5 minutach gry Amerykanin John Isner pokonał Francuza Nicolas Mahuta w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu.

Pojedynek Isner - Mahut przerywano już dwukrotnie. Najpierw zrezygnowano z dokończenia meczu w poniedziałek z powodu zapadających na korcie ciemności przy stanie po 2 w setach. Żaden z tenisistów nie rozstrzygnął też spotkania na swoją korzyść w środę, gdy rozgrywano jedynie piąty set.

Dopiero dziś wyżej rozstawiony Amerykanin John Isner (ATP 19) ostatecznie wygrał spotkanie. W piątym secie (gdzie potrzebne były dwa gemy przewagi) pokonał Nicolasa Mahut (ATP 148) 7- do 68 w gemach.

Pojedynek na kortach All England Club stał się najdłuższym w historii tenisa pod względem czasu jego rozgrywania a także liczby rozegranych gemów. Łącznie w tym epickim boju rozegrano 183 gemy!

Wcześniej najdłuższym spotkaniem był pojedynek dwóch Francuzów w innym wielkoszlemowym turnieju, rozgrywanym na kortach Rolanda Garros w Paryżu. Fabrice Santoro pokonał Arnaud Clementa po 6 godzinach i 33 minutach.

Natomiast najdłuższym spotkaniem pd względem liczby gemów był pojedynek Pancho Gonzalesa z Charlie Pasarellem. Tenisiści Ci w 1969 roku rozegrali między sobą 112 gemów (22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9). Pojedynek ten miał miejsce również podczas pierwszej rundy Wimbledonu.

Dłużej, bo w 122 gemach, toczyła się rywalizacja w deblowym pojedynku Stana Smitha i Erika van Dillena z Patricio Cornejo i Jaimem Fillolem w Pucharze Davisa w 1973 roku.

W polskich kronikach tenisowych można znaleźć jeden rezultat, który uzyskał przed wprowadzeniem tie-breaka przy stanie 6:6 w secie Wiesław Gąsiorek. W 1966 roku, w Hali Gwardii, przegrał on 29:27, 29:31, 4:6 - czyli w 126 gemach - z Brytyjczykiem Rogerem Taylorem w ramach rozgrywek o Puchar Króla.

Przed starciem Isnera z Mahutem najdłuższy set w historii rozegrali w 1969 roku w US Open John Newcombe i Marty Reissen 25:23, natomiast najdłuższym piątym setem w Wielkim Szlemie była finałowa partia Andy'ego Roddicka z Younesem El Aynaoui 21-19 w Australian Open w 2003 r.

Czuję, że jestem trochę zmęczony - powiedział ze śmiechem schodzący z kortu Isner po tym, jak wywalczył awans do drugiej rundy Wimbledonu.

Amerykanin zdobył mniej punktów od Mahuta 478-502 i miał więcej niewymuszonych błędów 52-39, ale lepiej od rywala wypadł w statystykach wygrywających uderzeń 246-244, asów 112-103 i podwójnych błędów serwisowych 10-21. Wykorzystał dwie z 14 szans na przełamanie podania, a sam obronił jedną z trzech.

Wieczorem Isnera czeka go jeszcze występ w pierwszej rundzie debla, w którym jego partnerem jest rodak Sam Querrey, a rywalami pary rozstawionej z dwunastką, będą Michał Przysiężny i Dudi Sela z Izraela.

Wynik spotkania 1. rundy Wimbledonu (z pulą nagród 13,725 mln funtów)

John Isner (USA) - Nicolas Mahut (Francja) 6-4, 3-6, 6-7(7), 7-6(3), 70-68