Marcin Nowak 28.07.2010

Miła niespodzianka z Barcelony w biegu na 400 m

Miłą niespodziankę sprawił Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn), który awansował do finałowego biegu na 400 m mistrzostw Europy w Barcelonie.
Miła niespodzianka z Barcelony w biegu na 400 mfot. SXC

Wynikiem 45,24 aż o pół sekundy poprawił rekord życiowy.

To, że Kacper pobije życiówkę, byłem pewny, ale nie przypuszczałem, że aż o tyle. Język mi się plącze, bo jestem tak mile zaskoczony, iż nie wiem co mówić - powiedział trener kadry Józef Lisowski.

W klubie szkoli go ojciec, Zbigniew, ale biega na wskazówkach świętej pamięci wieloletniego trenera kadry Andrzeja Siennickiego, który zmarł trzy lata temu - dodał.

W półfinałowych seriach wystąpiło trzech Polaków. W pierwszej Marcin Marciniszyn (WKS Śląsk Wrocław) uzyskał najlepszy swój tegoroczny wynik (45,58) i zajął czwarte miejsce. W trzeciej serii siódmy był jego klubowy kolega Piotr Klimczak (46,68).

Najlepszy czas półfinałów uzyskał Belg Jonathan Borlee. Rezultatem 44,71 ustanowił rekord kraju.

Niestety mistrz olimpijski z Sydney (2000) i aktualny wicemistrz świata z Berlina Szymon Ziółkowski zajął piąte miejsce w konkursie rzutu młotem 20. lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Barcelonie. Siódmy był Wojciech Kondratowicz. Wygrał Słowak Libor Charfreitag.

Charfreitag rzucił 80,02 m. Srebrny medal zdobył Włoch Nicola Vizzoni - 79,12, a brązowy Węgier Krisztian Pars - 79,06. Ziółkowski (AZS Poznań) uzyskał wynik 77,99, a Kondratowicz (Skra Warszawa) 75,30.

Tymczasem Agata Bednarek (AZS Łódź) nie zdołała awansować do finałowego biegu na 400 m mistrzostw Europy w Barcelonie. Dwukrotna mistrzyni Polski (2009 i 2010) zajęła w swej serii półfinałowej szóste miejsce wynikiem 54,16.

Po biegu Bednarek narzekała na uraz. Co za pech. Sama już nie wiem skąd się wziął ten ból. Marzyłam o finale, a przede wszystkim o dobrym wyniku. Przecież mam życiówkę lepszą o sekundę z mistrzostw Polski w Bielsku-Białej. Sport jest jednak brutalny, co przypomniał mi dziś trener. Trzy czwarte to porażki, jedna czwarta to ewentualne sukcesy - mówiła ze łzami w oczach 22-letnia zawodniczka.

Z kolei w półfinałowych seriach biegu na 100 m wystąpiło trzech Polaków: Robert Kubaczyk, Dariusz Kuć i Paweł Stempel, ale żadnemu nie udało się awansować do grona ośmiu najlepszych sprinterów 20. mistrzostw Europy w Barcelonie.

W ogólnym bilansie Stempel (AZS AWF Biała Podlaska) uzyskał 21. czas - 10,53, Kubaczyk (AZS Poznań) 22. - 10,55, a Kuć (AZS AWF Kraków) 23. - 10,65.

Z całej stawki 24 stumetrowców najszybciej pobiegł Francuz Christophe Lemaitre - 10,06.

Natomiast 20-letnia Anna Jagaciak (Juvenia Puszczykowo), trzecia zawodniczka eliminacji, w finale skoku w dal wynikiem 6,36 m zajęła 10. miejsce w 20. lekkoatletycznych mistrzostwach Europy. Konkurs wygrała Ineta Radevica, która odległością 6,92 ustanowiła rekord Łotwy.

Polka pierwszą próbę miała nieudaną (4,52), drugą spaliła, a w trzeciej uzyskała 6,36 i na tym konkurs zakończyła. Dalej skakało osiem najlepszych.(