Marcin Nowak 08.09.2010

Argentyńczycy gromią mistrzów świata i Europy

Kibice piłki nożnej mogli się we wtorek ekscytować nie tylko meczem Polska - Australia, czy spotkaniami eliminacyjnymi Euro 2012. Towarzysko grali m.in. Hiszpanie.
Lionel MessiLionel Messi fot. East News

Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii Vicente del Bosque przyznał, że niepowodzenie w meczu z Argentyną było ciężką i bolesną lekcją. Mistrzowie świata przegrali w Buenos Aires aż 1:4.

Nie możemy sądzić, że będziemy stale wygrywać. To była ciężka i bolesna lekcja, ale dobrze, że doszło do niej w spotkaniu towarzyskim, a nie o większą stawkę. Po zwycięstwie z Liechtensteinem 4:0 na inaugurację eliminacji mistrzostw Europy wiemy, jak grać przeciwko słabym zespołom, a po przegranej z Argentyną dowiedzieliśmy się, jak nie grać przeciwko mocnym drużynom - powiedział 59-letni Del Bosque.

Wtorkowa porażka Hiszpanów była ich najwyższą od prawie dekady. Na początku 2001 roku przegrali z Anglikami 0:3, a kilka miesięcy wcześniej, także w sparingu, ulegli Niemcom 1:4.

"Nie możemy tak do końca sugerować się niekorzystnym wynikiem w Buenos Aires, ponieważ dla nas to była tylko towarzyska potyczka, a dla Argentyńczyków - jak finał" - uważa dziennik "Marca".

Skończyła się szczęśliwa seria 31-letniego Carlosa Marcheny z Villarreal CF. Mistrz świata i Europy wystąpił od 2003 roku w 57 kolejnych meczach kadry, z których żadnego Hiszpania nie przegrała.
Pierwszego gola dla gospodarzy (do przerwy Albicelestes prowadzili już 3:0) strzelił Lionel Messi. To pierwsze trafienie gwiazdora Barcelony w ekipie narodowej po 629 minutach, czyli po prawie 10,5 godz.

Okazałym zwycięstwem argentyńscy piłkarze prawdopodobnie sprawili, że głównym szkoleniowcem reprezentacji pozostanie Sergio Batista (tymczasowo prowadzi kadrę po Diego Maradonie). Chcemy aby został z zespołem - podkreślił Messi.

Argentyna - Hiszpania 4:1 Bramki: dla Argentyny - Lionel Messi (10), Gonzalo Higuain (13), Carlos Tevez (33), Sergio Aguero (90+1); dla Hiszpanii - Fernando Llorente (84)
Widzów: 55 000

Piłkarze Chin zremisowali z reprezentacją Paragwaju 1:1 (1:1) w meczu towarzyskim rozegranym we wtorek w Nanjing.

Chiny - Paragwaj 1:1 (1:1) Bramki: dla Chin - Gao Lin (34); dla Paragwaju - Lucas Barrios (8).

Piłkarze Ukrainy pokonali Chile 2:1 w meczu towarzyskim rozegranym we wtorek w Kijowie. W minioną sobotę Ukraińcy, którzy wspólnie z Polakami są współgospodarzami Euro 2012, zremisowali w Łodzi z biało-czerwonymi 1:1.

Ukraina - Chile 2:1 (1:0)
Bramki: dla Ukrainy - Jarosław Rakickij (36), Oleksandr Aliew (65); dla Chile - Mauricio Isla (87).

Japonia, która przygotowuje się do styczniowych mistrzostw Azji, wygrała w Osace z Gwatemalą 2:1 (2:1) w towarzyskim meczu piłkarskim.

Japonia - Gwatemala 2:1 (2:1)
Bramki: dla Japonii - Takayuki Morimoto (12, 20); dla Gwatemali - Mario Rodriguez (22).

Piłkarze Iranu wygrali z Koreą Południową 1:0 (1:0) w meczu towarzyskim rozegranym we wtorek w Seulu. Jedyną bramkę strzelił w 35. minucie Masoud Shojaei. Obie drużyny przygotowują się do styczniowych mistrzostw Azji.
Iran - Korea Południowa 1:0 (1:0) Bramka: Masoud Shojaei (35)

Piłkarze Estonii zremisowali z Uzbekistanem 3:3 (1:1) w meczu towarzyskim rozegranym we wtorek w Tallinie.

Estonia - Uzbekistan 3:3 (1:1) Bramki: dla Estonii - Ats Purje (25), Konstantin Vassiljev (62, 71-karny); dla Uzbekistanu - Aleksandr Geynrikh (40, 56), Shavkat Salomov (86).

Panama - Trynidad i Tobago 3:0 (1:0) Bramki: Edwin Aguilar (13), Luis Tejada (75) i Gabriel Gomez (87-karny).

W zespole Panamy, prowadzonym przez tymczasowego selekcjonera Jorge Dely Valdesa, zagrał Luis Henriquez z Lecha Poznań. Wszedł na boisko w 52. minucie, zastępując Martina Gomeza.