Marcin Nowak 03.10.2010

Borussia Dortmund ograła Bayern

Borussia Dortmund, z trzema Polakami na boisku, pokonała Bayern Monachium 2:0 w najciekawszym meczu 7. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec.
Borussia DortmundBorussia Dortmundfot. PAP

Liderem pozostaje wciąż rewelacyjny FSV Mainz, który wygrywając po raz siódmy wyrównał rekord otwarcia Bundesligi.

Piszczek, Błaszczykowski i Lewandowski

Trener Borussii Juergen Klopp w podstawowym składzie postawił na Łukasza Piszczka i Jakuba Błaszczykowskiego, a Robert Lewandowski pojawił się na boisku na ostatnie 15 minut. Cała trójka przyczyniła się do szóstego zwycięstwa z rzędu, które oklaskiwało prawie 81 tysięcy widzów.

Gole padły po przerwie. W 52. minucie po raz czwarty w sezonie trafił Paragwajczyk Lucas Barrios, a osiem minut później z rzutu wolnego bramkarza gości pokonał reprezentant Turcji Nuri Sahin.

Bayern w siedmiu spotkaniach zdobył ledwie osiem punktów i ma ujemny bilans bramek 5-8. Do lidera z Moguncji traci już 13 punktów, a do zajmującej drugie miejsce Borussii - 10.

Trudno będzie się włączyć do walki o mistrzostwo, ale ponoć wiara umiera ostatnia - podkreślił trener Bawarczyków Holender Louis van Gaal. A legenda klubu Franz Beckenbauer dodał: "Czołówka uciekła tak daleko, że w normalnych warunkach wydaje się niemożliwe, by odrobić straty".

Piękny wieczór. Wygraliśmy z najlepszą drużyną niemiecką. Jestem dumny z piłkarzy i spokojnie jadę do domu - powiedział dyrektor sportowy Borussii Michael Zorc.

Beniaminek wyrównał rekord Bundesligi

Jeszcze bardziej radosne nastroje panują w Moguncji. FSV Mainz pokonał zespół Hoffenheim 4:2 i wyrównał rekord Bundesligi. Siedem pierwszych meczów wygrały wcześniej tylko Bayern Monachium (sezon 1995/96) i FC Kaiserslautern (2001/02).

To coś zdumiewającego. Odebrało mi mowę. Wszystko, co czuję odczytajcie z moich oczu - powiedział prezes FSV Harald Strutz, który mówi o sobie: "były lekkoatleta, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania muzyk rockowy, który działa w radzie miasta, ale najwięcej radości i emocji przysparza mi kierowanie klubem".

W euforię nie popada 37-letni trener Thomas Tuchel, którego największym sukcesem było wywalczenie w 2009 mistrzostwa Niemiec z zespołem juniorów FSV Mainz do lat 19. Cieszą nas obecne wyniki, ale naszym celem jest miejsce w czołowej... ósemce. Stąpamy twardo po ziemi. Wiem, że wielu ludzi jest zaskoczonych, ale ja powtarzam, że w futbolu cudów nie ma, a efekty przynosi wyłącznie ciężka praca. Moim piłkarzom sił wystarcza nie na 90, a na 180 minut - podkreślił.

Selekcjoner reprezentacji Niemiec Joachim Loew, który oglądał ostatnie ligowe spotkanie, określił styl gry ekipy Tuchela jako totalny. Piłkarze Mainz są silni, szybcy i biegają jak nakręceni. Z minuty na minutę tłamszą rywali - ocenił.

Na przeciwległym biegunie znajdują się zespoły ze Stuttgartu i Gelsenkirchen, któremiały walczyć o czołowe lokaty, a zamykają tabelę. Niewiele lepiej spisuje się FC Koeln, dla którego jedną z bramek w przegranym 2:3 spotkaniu z SC Freiburg zdobył Adam Matuszczyk.