Marcin Nowak 23.11.2010

Tysięczny punkt Rosjanina w NHL

Ottawa Senators pokonali 3:2 Los Angeles Kings. Tysięczny punkt w NHL zdobył rosyjski napastnik Senatorów, Aleksiej Kowaliow.
Aleksiej Kowaliow z Ottawa Senators (L) i Patrice Bergeron z Boston Bruins (P)Aleksiej Kowaliow z Ottawa Senators (L) i Patrice Bergeron z Boston Bruins (P)fot. Flickr

Rosjanin zdobył 418. bramkę w sezonie, która była równocześnie jego tysięcznym punktem. Padła ona dokładnie po upływie pierwszych 10 minut spotkania, gdy zegar - niemal symbolicznie - wskazywał 10:00.

Kowaliow dodał asystę w trzeciej tercji przy ostatnim golu spotkania, co powiększyło jego ligowy dorobek do 1001 punktów. Uzbierał go w 1249 spotkaniach w barwach New York Rangers, Pittsburgh Penguins, Montreal Canadiens i - od ubiegłego sezonu - w Ottawa Senators.

Oprócz Kowaliowa barierę 1000 punktów przekroczyło 75 zawodników. W tym sezonie udało się to między innymi klubowemu koledze Rosjanina, Danielowi Alfredssonowi.

20. bramkę w tym sezonie zdobył współlider punktacji kanadyjskiej Steven Stamkos. Jego Tampa Bay Lightning pokonali Boston Bruins 3:1. Oprócz Stamkosa gole dla Lightning zdobywali Dana Tyrrell i Teddy Purcell. Stamkos nie prowadzi już samodzielnie w klasyfikacji dla najlepiej punktujących. Zrównał się z nim kapitan Pittsburgh Penguins Sidney Crosby, który miał gola i asystę w meczu z Florida Panthers. Drużyna z Pittsburga wygrała to spotkanie 3:2. Stamkos i Crosby mają po 35 punktów.

Pogrom Washington Capitals

Hokeiści New York Islanders rozgromili Washington Capitals 5:0. 30 strzałów obronił rezerwowy bramkarz Diabłów, Johan Hedberg. Diabły przegrały pięć z sześciu poprzednich spotkań i zajmowały przedostatnie miejsce w Konferencji Wschodniej. Capitals są na czele tej konferencji. Dwie bramki dla Devils zdobył Jason Arnott, a po golu i asyście mieli Patrik Eliasz i Matt Tedenby.

Po tej porażce z Capitals zrównali się Philadelphia Flyers. Lotnicy pokonali 3:2 Montreal Canadiens i tak jak Stołeczni mają 30 punktów. Montreal prowadził 2:0 po dwóch golach Maxima Lapierre'a. Dla Flyers kolejne gole na wagę remisu zdobywali Ville Leino i Claude Giroux. Zwycięską bramkę zdobył James van Riemsdyk, który przerwał passę 23 meczów bez gola.

Columbus Blue Jackets wygrali 2:0 z Nashville Predators. Po raz pierwszy w tym sezonie i 16. w karierze czyste konto zachował bramkarz Steve Mason. Blue Jackets po raz drugi z rzędu i po raz czwarty w tym miesiącu wygrali mecz do zera. W poprzednich trzech spotkaniach z czystym kontem w bramce stał zmiennik Masona, Mathieu Garon.

New York Rangers pokonali Calgary Flames 2:1. Bramki dla Strażników zdobywali Brian Boyle i Daniel Girardi. Honorowego gola dla gości zdobył kapitan Flames, Jarome Iginla.

Toronto Maple Leafs pokonali 4:1 Dallas Stars. Dwa gole dla Klonowych Liści zdobył Nikołaj Kuliomin.

2. Vancouver 10 3 7 58 56 23
3. Minnesota 10 2 7 46 47 22