Aneta Hołówek 10.12.2010

PŚ w biathlonie - zwycięstwo Boe, Sikora 32.

Zwycięstwem 22-letniego Norwega Tarjei Boe zakończyły zawody biathlonowego Pucharu Świata w sprincie na 10 km w austriackim Hochfilzen.
Tarjei BoeTarjei Boe fot.PAP/EPA

Drugi był Ukrainiec Serhij Sedniew, a trzeci Francuz Alexis Boeuf. Tomasz Sikora (AZS AWF Katowice) zajął 32. miejsce.

Najlepszy polski biathlonista odczuwa jeszcze skutki zatrucia pokarmowego, którego nabawił się podczas inauguracyjnych zawodów PŚ, przed tygodniem w szwedzkim Oestersund. Jego piątkowy start do ostatniej chwili stał pod znakiem zapytania. Srebrny medalista olimpijski z Turynu strzelał bezbłędnie, jednak osiągnięcie pełnej formy biegowej jeszcze trochę zapewne mu zajmie.

Na czwartej pozycji uplasował się lider cyklu Norweg Emil Hegle Svendsen, któremu do podium zabrakło zaledwie pół sekundy.

Boe indywidualnie triumfował po raz pierwszy w karierze. Na igrzyskach olimpijskich w Vancouver wywalczył złoty medal w rywalizacji sztafet. W samych superlatywach wypowiada się o nim jego rodak, najbardziej utytułowany biathlonista w historii Ole Einar Bjoerndalen.

- Boe to talent jakiego norweski biathlon jeszcze nie miał. Jest niewiarygodny i stać go na jeszcze większe sukcesy niż Emila Svendsena - powiedział Bjoerndalen, który w piątek musiał zadowolić się 10. miejscem.

Wcześniej w Hochfilzen 19 razy stanął na podium, w tym 13 razy na jego najwyższym stopniu.

Bezbłędnie strzelający 22-latek wyprzedził o 27,5 s Sedniewa, który po raz trzeci w karierze znalazł się w czołowej trójce zawodów PŚ. Na koncie Ukraińca, który 19 grudnia będzie obchodził 27. urodziny, jest m.in. wygrana w biegu na 20 km w styczniu we włoskiej Anterselvie. Wówczas trzeci był... Boeuf. Dla 24-letniego Francuza był to największy sukces w karierze, który w Hochfilzen powtórzył.

Norwegowie są w tym sezonie niepokonani. Wygrali po raz czwarty. Wcześniej, w Oestersund, dwukrotnie triumfował Svendsen i raz Bjoerndalen, który odniósł 92. zwycięstwo w karierze.

Łukasz Szczurek został sklasyfikowany w piątek na 58. miejscu, a Mirosław Kobus (obaj BKS WP Kościelisko) na 87.