Aneta Hołówek 12.12.2010

Ułamek sekundy przesądził o zwycięstwie

Francuzka Tessa Worley wygrała niedzielny slalom gigant alpejskiego Pucharu Świata w szwajcarskim Sankt Moritz.
Narciarstwo alpejskieNarciarstwo alpejskiefot. Wikipedia

O zaledwie jedną setną sekundy wyprzedziła Finkę Tanję Poutiainen. Trzecie miejsce, ze stratą 0,31 s, zajęła Słowenka Tina Maze.

21-letnia Worley po raz czwarty w karierze triumfowała w PŚ, za każdym razem w gigancie. Dwukrotnie była najlepsza w amerykańskim Aspen (2008, 2010), zwyciężyła też w szwedzkim Aare (2009).

Na półmetku niedzielnych zawodów plasowała się na piątej pozycji. W drugim przejeździe, opóźnionym ze względu na silny wiatr o godzinę, osiągnęła znów piąty czas, ale znacznie gorzej spisały się najgroźniejsze rywalki.

Prowadząca mistrzyni olimpijska z Vancouver Viktoria Rebensburg uzyskała dopiero 28. wynik i spadła na 10. lokatę. Z kolei wiceliderka, inna Niemka, mistrzyni świata Kathrin Hoelzl nie ukończyła rywalizacji.

W St. Moritz Worley pokonała inne medalistki ubiegłorocznych MŚ we francuskim Val d'Isere: brązową - Poutiainen i srebrną - Maze.

W czołowej szóstce znalazły się dwie rodaczki Francuzki, starsze od niej o rok Anemone Marmottan (czwarte miejsce) i Taina Barioz (szóste).

Pogoda nie sprzyjała

W weekend w szwajcarskim kurorcie udało się przeprowadzić tylko zawody w slalomie gigancie.

Sobotni supergigant został przerwany, a następnie odwołany z powodu obfitych opadów śniegu i wiatru. Przeniesiono go na piątek do Val d'Isere.

Liderka klasyfikacji generalnej PŚ Niemka Maria Riesch była w niedzielę 19. Polki nie startowały.