Aneta Hołówek 22.01.2011

Liverpool wygrywa pod wodzą Dalglisha

Hat-tricki Bułgara Dymitara Berbatowa i Holendra Robina van Persiego, czyste konto Wojciecha Szczęsnego w bramce Arsenalu Londyn oraz pierwsza wygrana piłkarzy Liverpoolu pod wodzą Kenny'ego Dalglisha, to najważniejsze wydarzenia 24. kolejki ligi angielskiej.
Steven GerrardSteven Gerrardfot. PAP/EPA

Prowadzący w tabeli i niepokonany w tym sezonie Manchester United wygrał z Birmingham 5:0. Berbatow strzelecki popis na Old Trafford rozpoczął już w 95. sekundzie, a trzy gole miał w dorobku już osiem minut po przerwie. Mimo to, nie powtórzył wyczynu z 27 listopada 2010 roku, kiedy Blackburn strzelił pięć bramek.

Bułgar jednak i tak zapisze się w historii Premier League. Czerwone Diabły rozegrały dotąd 22 spotkania, a Berbatow już trzykrotnie popisał się hat-trickiem. Jest pierwszym piłkarzem od ośmiu lat, który dokonał takiej sztuki w sezonie, powtarzając wyczyn Holendra Ruuda van Nistelrooya, wtedy również w barwach "ManU", z rozgrywek 2002/03. Berbatow z 17 golami otwiera klasyfikację strzelców angielskiej ekstraklasy.

Innym bohaterem sobotniego meczu był 37-letni Ryan Giggs. Walijczyk asystował przy dwóch trafieniach Berbatowa, a sam zdobył jednego gola. Na 5:0 wynik ustalił Portugalczyk Nani. Tomasz Kuszczak był rezerwowym bramkarzem gospodarzy.

- To był nasz bardzo dobry mecz. Szybko zdobyty gol pokrzyżował plany gościom, którzy planowali ograniczyć się do defensywy. Jak przegrywali, nie mieli czego bronić, ale nie byli w stanie zrobić nam krzywdy - ocenił menedżer ekipy z Manchesteru Alex Ferguson, który wystawił także indywidualne cenzurki.

- Berbatow? Mógł zdobyć jeszcze więcej bramek, bo okazje ku temu były. Giggs? Wyglądał świeżo, jak młoda stokrotka - podkreślił.

Szczęsny niepokonany

Dwa punkty, ale przy jednym spotkaniu mniej rozegranym, tracą do lidera piłkarze Arsenalu Londyn. Po raz trzeci w lidze ich bramki strzegł Wojciech Szczęsny i po raz drugi nie pozwolił się pokonać, choć tym razem nie miał wiele pracy. Kanonierzy przed własną publicznością łatwo pokonali Wigan Athletic 3:0, a autorem wszystkich bramek był van Persie. Mógł zdobyć jeszcze jedną, ale w 70. minucie zmarnował rzut karny.

Udany debiut Dalglisha

Pierwsze ligowe zwycięstwo pod wodzą legendy klubu Kenny'ego Dalglisha odnotował Liverpool. Szkot, który był już szkoleniowcem "The Reds" w latach 1985-91 i zdobył ostatni tytuł mistrzowski w historii klubu, niedawno zastąpił Roya Hodgsona. W sobotę jego podopieczni pewnie pokonali na wyjeździe przedostatni w tabeli Wolverhampton Wanderers 3:0. Dwukrotnie bramkarza gospodarzy pokonał Hiszpan Fernando Torres, a trzecią bramkę uzyskał Portugalczyk Raul Meireles.

Liverpool, po słabym początku sezonu, zajmuje w tabeli 10. pozycję.