Paweł Gawlik 11.02.2011

Fenninger mistrzynią świata

Austriaczka Anne Fenninger zdobyła złoty medal w superkombinacji podczas 41. mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim w niemieckim Garmisch-Partenkirchen.
Anne FenningerAnne Fenningerfot. PAP/EPA

Najlepsza z Polek Agnieszka Gąsienica-Daniel zajęła w piątek 18. miejsce, a 20. była Karolina Chrapek.

To największy sukces w karierze 21-letniej narciarki pochodzącej z niewielkiej miejscowości Hallein, mieszkającej od kilku lat w Salzburgu. W pierwszych zawodach w Ga-Pa, we wtorkowym supergigancie, była piąta.

Na MŚ w 2009 roku w Val d'Isere została sklasyfikowana na czwartym miejscu w supergigancie i siódmym w superkombinacji. Natomiast w obydwu konkurencjach na igrzyskach olimpijskich w Vancouver (2010) była 16.

W Pucharze Świata najlepszym jej wynikiem była druga pozycja w supergigancie w Cortina d'Ampezzo w 2009 roku. Jeszcze dwukrotnie znalazła się na podium, ale na najniższym stopniu, w tej samej imprezie w styczniu tego roku, a także w grudniowym zjeździe w Zauchensee.

Fenninger uzyskała w piątek łączny czas - zjazdu i jednego przejazdu slalomu - 2.43,23. Wyprzedziła o 0,09 s Słowenkę Tinę Maze oraz o 0,27 s Szwedkę Anję Paerson. Jedenaste miejsce, ze stratą 1,91 s, zajęła Niemka Maria Riesch, liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Przed południem 12. w zjeździe była Amerykanka Lindsey Vonn, która wciąż narzeka na bolesne skutki upadku na treningu. Najlepsza alpejka ostatnich trzech sezonów zrezygnowała ze startu w slalomie.

Gąsienica-Daniel, uzyskała czas gorszy od mistrzyni o 6,56 s, taki sam jak Argentynka Maria-Belen Simari-Birkner. Obie zajęły ex aequo 18. lokatę, a 20. była Chrapek - 8,26 s. Przed południem Polki zajęły odpowiednio 29 i 31. pozycje.