Paweł Klocek 25.03.2011

Litwa pokonuje Polskę 2:0

Polska przegrała z Litwą 0:2 w towarzyskim meczu piłkarskim, który rozegrany został w Kownie. Gole strzelili Saulius Mikoliunas w 19. minucie i Edgaras Cesnauskis w 29. minucie.
Polska - LitwaPolska - Litwafot. PAP/EPA

To była pierwsza porażka polskich piłkarzy w tym roku. We wtorek podopieczni Franciszka Smuda rozegrają kolejne spotkanie - z Grecją w Atenach. W dzisiejszym spotkaniu polscy piłkarze mieli kilka okazji do strzelenia goli, ale nie potrafili ich wykorzystać.

Znacznie lepiej w sytuacjach podbramkowych spisywali się Litwini, którzy w 19. miuncie zdobyl pierwszego gola. Po błędzie Arkadiusza Głowackiego debiutującego w polskiej reprezentacji Sebastiana Małkowskiego pokonał Saulius Mikoliunas. Kilka minut później w dobrej sytuacji w polu karnym rywali był Jakub Błaszczykowski, ale ta okazja nie została wykorzystana.

Po chwili gospodarze podwyższyli na 2:0 po strzale Edgarasa Cesnauskisa. W końcówce pierwszej połowy Polacy dwukrotnie zagrozili litweskiej bramce. Najpierw Robert Lewandowski zmarnował swojż szansę, a następnie Ludovic Obraniak nie potrafił pokonać bramkarza rywali.

W drugiej połowie polski zespół był zdecydowanie groźniejszy od litewskiego, ale nic z tego nie wynikało. W 63. minucie Kamil Grosicki bliski był zdobycia bramki, ale zmierzająca do pustej bramki piłkę w ostatniej chwili wybił jeden z litewskich obrońców.

10 minut przed końcem spotkania piłka po akcji polskiego zespołu trafia w słupek, który uratował gospodarzy przed stratą bramki. Do końca meczu podopiecznym Franciszka Smudy nie udało się już zmienić wyniku i po raz drugi w historii w konfrontacji obu drużyn lepsi okazali się Litwini.

Litwa - Polska 2:0

Bramki: Mikoliunas (19 min.), Cesnauskis (29. min.)

Składy drużyn:

Polska: 22-Sebastian Małkowski - 26-Łukasz Piszczek, 13-Arkadiusz Głowacki, 23-Kamil Glik, 4-Maciej Sadlok - 18-Adrian Mierzejewski, 11-Rafał Murawski, 5-Dariusz Dudka, 16-Jakub Błaszczykowski, 10-Ludovic Obraniak - 19-Robert Lewandowski.

Rezerwowi: 12-Grzegorz Sandomierski, 2-Hubert Wołąkiewicz, 3-Jakub Rzeźniczak, 6-Roger Guerreiro, 7-Szymon Pawłowski, 19-Tomasz Jodłowiec, 20-Michał Kucharczyk, 21-Kamil Grosicki, 24-Cezary Wilk, 25-Wojciech Kaczmarek.

Litwa: 1-Zydrunas Karcemarskas - 23-Marius Stankevicius, 5-Andrius Skerla, 6-Marius Zaliukas, 4-Tadas Kijanskas - 16-Kestutis Ivaskevicius, 7-Mindaugas Panka, 13-Saulius Mikoliunas, 8-Edgaras Cesnauskis - 9-Tomas Danilevicius, 19-Tadas Labukas.

Rezerwowi: 12-Ernestas Setkus, 15-Tomas Zvirgzdauskas, 11-Tomas Razanauskas, 17-Nerijus Astrauskas, 18-Deividas Cesnauskis, 20-Valdemar Borovskij, 26-Dominykas Galkevicius.