Paweł Klocek 09.06.2011

Polacy ulegli znakomitym Francuzom

Piłkarska reprezentacji Polski przegrała z Francją 0:1. Jedyną bramka w meczu padła w 12. minucie po samobójczym strzale Tomasza Jodłowca.
Robert Lewandowski (P) walczy o piłkę z Francuzem Bacary SagnaRobert Lewandowski (P) walczy o piłkę z Francuzem Bacary Sagnafot. PAP/Bartłomiej Zborowski
  • Franciszek Smuda, trener reprezentacji Polski o meczu z Francją
  • Dariusz Dudka, na co dzień występujący w Auxerre,podsumowuje mecz z Francją
  • Robert Lewandowski uważa, że mecz Francuzami mógł się podobać kibicom

Polacy zaczęli ten mecz niemal w takim samym składzie, w jakim wyszli na niedzielne spotkanie z Argentyną. Była tylko jedna zmiana - za Kamila Grosickiego trener Franciszek Smuda wstawił Ludovica Obraniaka. Tak więc w bramce stał Wojciech Szczęsny, w obronie - Łukasz Piszczek, Grzegorz Wojtkowiak, Tomasz Jodłowiec i Jakub Wawrzyniak, w pomocy - Jakub Błaszczykowski, Rafał Murawski, Ludovic Obraniak, Dariusz Dudka i Adrian Mierzejwski, a jedynym napastnikiem był Robert Lewandowski.

Gospodarze zaczęli to spotkanie z impetem. Atakowali bramkę rywali, ale nic z tego nie wynikło. Po kilku minutach naporu polskiej drużyny Francuzi przejęli incicjatywę i w 12. minucie zdobyli bramkę. Z lewej strony pola karnego uderzał Charles N'Zogbia, a piłkę do bramki skierował głową Tomasz Jodłowiec, kompletnie zaskakując Wojciecha Szczęsnego. W kolejnych minutach to Polacy znów atakowali, a Francuzi czekali na dogodną sytuację do kontrataku. Podopiecznym Franciszka Smudy brakowało jednak precyzji w wykańczaniu akcji. Nikt nie potrafił wyprowadzić podania, otwierającego drogę do bramki i zakończonego celnym strzałem. W miarę upływu minut gra stawała się coraz bardziej wyrównana. Kilka szybkich akcji spowodowało, że polscy piłkarze nieco opadli z sił, a Francuzi zaczęli pokazywać swoje prawdziwe umiejętności. Do końca pierwszej połowy wynik jednak nie zmienił się.

Po zmianie stron coraz częściej było gorąco pod polską bramką i tylko udanym interwencjom Wojciecha Szczęsnego polski zespół zawdzięczał to, iż nie tracił kolejnych bramek. Francuzi też jednak nie byli idelani w swoich zagraniach i często gubili się na polskiej połowie. Natomiast nasi piłkarze pierwsza groźną akcję stworzyli w 75. minucie, gdy bliski strzelenia bramki był Robert Lewandowski, ale strzał obronił Cedric Carrasso. Cztery minuty później Franciszek Smuda dokonał pierwszej zmiany. Za Adriana Mierzejewskiego wszedł Adam Matuszczyk, który po kilku minutach potężnym strzałem z dystansu próbował zaskoczyć francuskiego bramkarza. Carrasso z trudem obronił ten strzał. Trzy minuty przed końcem meczu na boisku pojawił się Paweł Brożek, który wszedł za Jakuba Błaszczykowskiego. Napastnik Trabzonsporu wprowadził nieco zamieszania w szeregach obronnych francuskiej drużyny, ale na wyrównania czasu już nie starczyło. Po ambitnej grze polski zespół przegrał ten mecz 0:1.

Polska - Francja 0:1 (0:1)

Bramka: Tomasz Jodłowiec (12-samobójcza).

Żółte kartki: Ludovic Obraniak (Polska), Patrice Evra, Eric Abidal (Francja). Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia). Widzów: ok. 25 000.

Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Grzegorz Wojtkowiak, Tomasz Jodłowiec, Jakub Wawrzyniak - Jakub Błaszczykowski (87-Paweł Brożek), Rafał Murawski, Dariusz Dudka, Adrian Mierzejewski (79-Adam Matuszczyk) - Ludovic Obraniak (88-Szymon Pawłowski) - Robert Lewandowski

Francja: Cedric Carrasso - Bacary Sagna, Younes Kaboul (27-Adil Rami), Eric Abidal, Patrice Evra - Charles N'Zogbia (74-Loic Remy), Alou Diarra (46-Yann M'Vila), Yohan Cabaye (46-Abou Diaby), Marvin Martin, Matheiu Valbuena (73-Florent Malouda) - Guillaume Hoarau (78-Kevin Gameiro)

Bilans występów reprezentacji Polski pod wodzą Franciszka Smudy:

rok 2009
--------
14.11 Warszawa: Polska - Rumunia 0:1 (0:0)
18.11 Bydgoszcz: Polska - Kanada 1:0 (1:0)
bramka: Maciej Rybus

rok 2010
--------
17.01 Korat (Tajlandia): Polska - Dania 1:3 (1:1)
bramka: Sławomir Peszko
20.01 Korat (Tajlandia): Polska - Tajlandia 3:1 (1:0)
bramki: Kamil Glik, Patryk Małecki, Marcin Robak
23.01 Korat (Tajlandia): Polska - Singapur 6:1 (3:1)
bramki: Robert Lewandowski 2, Maciej Iwański, Piotr Brożek, Patryk Małecki, Tomasz Nowak
03.03 Warszawa: Polska - Bułgaria 2:0 (1:0)
bramki: Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski
29.05 Kielce: Polska - Finlandia 0:0
02.06 Kufstein (Austria): Polska - Serbia 0:0
08.06 Murcja: Hiszpania - Polska 6:0
11.08 Szczecin: Polska - Kamerun 0:3
04.09 Łódź: Polska - Ukraina 1:1
bramka: Ireneusz Jeleń