Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marcin Nowak 25.08.2011

Cudzoziemcy decydują o sile najlepszych lig

Według raportu wspieranej przez FIFA organizacji w sezonie 2011/12 ponad 40 proc. zawodników z pięciu najlepszych europejskich lig to cudzoziemcy.
Logo Premier LeagueLogo Premier Leaguefot. Wikipedia

Spośród badanych przez Profesjonalne Obserwatorium Zawodników Piłki Nożnej (The Professional Football Players Observatory) lig angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, włoskiej i francuskiej - najwyższy współczynnik ma angielska Premier League, w której aż 56,7 proc. zawodników pochodzi z zagranicy. We włoskiej Serie A w tym sezonie będzie występować rekordowe jak na te rozgrywki 47 proc. graczy, którzy nie są Włochami.

Najwięcej obcokrajowców występujących w najsilniejszych ligach europejskich pochodzi z Brazylii. Obecnie kluby zatrudniają 123 piłkarzy z "kraju kawy", o 16 mniej niż w zeszłym sezonie.

Wysokie współczynniki cudzoziemców grających w pierwszej jedenastce mają Arsenal - 9,6 oraz Inter - 9,4. Z kolei w Barcelonie średnia występów w podstawowym składzie Hiszpanów wyniosła 5,7.

W T-Mobile Ekstraklasie gra około 32 proc. zawodników spoza granic kraju. Najwięcej z nich występuje w krakowskiej Wiśle (piętnastu i Maor Melikson, który ma polskie oraz izraelskie obywatelstwo), a najmniej bo tylko dwóch w Łódzkim Klubie Sportowym.

Profesjonalne Obserwatorium Zawodników Piłki Nożnej to organizacja wspierana przez FIFA, która powstała w wyniku współpracy Międzynarodowego Centrum Badań nad Sportem (International Center for Sports Studies) z Uniwersytetem Franche-Comte. Obserwatorium zajmuje się tworzeniem analiz i statystyk dotyczących głównie: wieku, narodowości, czy transferów piłkarzy i trenerów w pięciu najmocniejszych ligach w Europie.

man