Marcin Nowak 27.10.2011

Wielki triumf Radwańskiej - ma szansę na półfinał

Agnieszka Radwańska po niesamowitym boju wygrała z Rosjanką Wierą Zwonariewą w swoim drugim meczu na turnieju masters w Stambule.
Agnieszka RadwańskaAgnieszka Radwańskafot. PAP/EPA
  • Były polski tenisista Wojciech Fibak zwraca uwagę na ogromną wolę walki Agnieszki Radwańskiej
  • Wojciech Fibak upatruje szansy na triumf Radwańskiej tym, że Kvitova awansowała już do półfinału

Pierwszego seta wygrała Rosjanka 6:1, drugiego Polka 6:2. W trzecim nasza zawodniczka obroniła piłki meczowe a później wygrała 7:5.

Krakowianka zagra w półfinale turnieju WTA Championships (z pulą nagród 4,9 mln dol.) pod warunkiem, że w piątek wygra co najmniej seta w pojedynku z Petrą Kvitovą. Czeszka już zapewniła sobie wyjście z grupy, pokonując w czwartek liderkę rankingu WTA Tour - Dunką polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki 6:2, 6:2.

Jeśli Polka, która wcześniej uległa Dunce polskiego pochodzenia i liderce rankingu tenisowego - Caroline Wozniacki, przegra w dwóch setach, to o drugim miejscu i awansie zadecyduje lepszy bilans gemów między Radwańską, Wozniacki i Zwonariewą.

Polka wygrała wojnę nerwów

Czwartkowy mecz był niezwykle emocjonujący. W decydującym secie Zwonariewa prowadziła już 5:3 i nie wykorzystała trzech meczboli. Polka natomiast imponowała odpornością psychiczną i wygrywała zdawało się stracone już piłki. Wytrącona tym z równowagi Rosjanka przegrała cztery kolejne gemy i cały mecz.

Początek spotkania był jednak dla Radwańskiej bardzo nieudany. Polka wprawdzie dość pewnie utrzymała swój serwis w pierwszym gemie, jednak później zabrakło jej konsekwencji w realizowaniu przedmeczowych założeń taktycznych ustalonych z trenerem Tomaszem Wiktorowskim.

Zwonariewa jest zawodniczką, która w trakcie wymian stara się trzymać linii końcowej i rzadko się cofa. Najskuteczniejszą bronią przeciwko niej są więc długie piłki, kierowane w nogi.

Krakowianka w ten sposób odgrywała pierwsze dwa, trzy uderzenia, jednak im dłuższe były wymiany, to jej zagrania lądowały w okolicach linii serwisowej. Rosjanka natychmiast wykorzystywała to i spychała rywalkę do defensywy, a czasem decydowała się nawet na wypady do siatki.

Fatalny początek Radwańskiej

Radwańska była chwilami bezsilna i od stanu 1:0 nie zdołała już zdobyć w pierwszej partii gema. Zwonariewa po 35 minutach gry wykorzystała pierwszego setbola przy podaniu przeciwniczki. Właściwie Polka sama jej pomogła, kierując prosty forhend w siatkę.

Na otwarcie drugiego seta Radwańska przełamała serwis rywalki. Był to skutek podejmowania większego ryzyka związanego z odgrywaniem piłek bliżej linii końcowej, co powodowało niewymuszone błędy Rosjanki.

Zaraz po tym Radwańska podwyższyła na 2:0, zdobywając swojego gema bez straty punktu. Krótkotrwały zryw Zwonariewej pozwolił jej wyrównać na 2:2, ale później się zupełnie pogubiła i przegrała seta 2:6.

Szczęście sprzyjało polskiej tenisistce

Fatalna seria Rosjanki trwała dłużej, bowiem przegrała pierwszego gema decydującego seta. Jednak później wygrała trzy kolejne i objęła prowadzenie 3:1,

Radwańska wyrównała na 3:3, ale w ósmym gemie pozwoliła się przełamać i zrobiło się 3:5. W następnym Rosjanka prowadziła już 40-15, ale nie wykorzystała dwóch meczboli, a potem kolejnego i straciła serwis.

Polka wyrównała na 5:5, gdy po taśmie piłka szczęśliwie trafiła w linię, a chwilę później zdobyła "breaka". Następnie przy swoim serwisie wykorzystała pierwszego meczbola, po dwóch godzinach i 26 minutach gry.

Kilka godzin wcześniej pierwsze miejsce w Grupie Białej i tym samym półfinał wywalczyła Białorusinka Wiktoria Azarenka (nr 4.), po wygranej z Chinką Na Li (5.) 6:2, 6:2.

Li w piątek spotka się z Australijką Samanthą Stosur, a zwyciężczyni przejdzie do dalszej fazy.