Marcin Nowak 10.12.2011

Sawrymowicz ze złotym medalem mistrzostw Europy

Mateusz Sawrymowicz zdobył w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym złoty medal pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Szczecinie.
Mateusz SawrymowiczMateusz Sawrymowiczfot. PAP/Adam Ciereszko

Mateusz Sawrymowicz wygrał czasem 14.29,81. Duńczyk Mads Glaesner był wolniejszy o zaledwie 0,07 s, a trzeci Ukrainiec Sierhij Frołow o 5,41.

Sawrymowicz medal zdobył w niecodziennych okolicznościach. Nie rywalizował bowiem bezpośrednio z najlepszymi zawodnikami w sesji wieczornej, tylko uczestniczył w tzw. wolniejszych wyścigach podczas sesji porannej. O takim rozstawieniu szczecinianina, który do pływania na najwyższym poziomie wraca po problemach zdrowotnych, zadecydowały jego wcześniejsze wyniki w tym sezonie.

To pierwszy medal Sawrymowicza na międzynarodowej imprezie od ponad trzech lat. W dorobku ma m.in. tytuł mistrza świata z Melbourne 2007.

Tymczasem polska sztafeta 4x50 m stylem zmiennym, płynąca w składzie Aleksandra Urbańczyk, Ewa Ścieszko, Anna Dowgiert i Katarzyna Wilk, czasem 1.48,70 zdobyła brązowy medal pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Szczecinie.

Zwyciężyły Dunki (1.46,48) przed Rosjankami (1.47,08). Polki znalazły się na podium choć zawody ukończyły na czwartym miejscu. Sędziowie zdyskwalifikowali bowiem Niemki.

Medaliści trzeciego dnia pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Szczecinie: