Marcin Nowak 02.01.2012

Szczęsny zawalił Arsenalowi mecz derbowy

Arsenal Londyn przegrał z Fulham 1:2 w derbach Londynu, które kończyły serię poniedziałkowych meczów 20. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Anglii.
Fulham - Arsenal LondynFulham - Arsenal Londynfot. PAP/EPA

Przy jednej ze straconych bramek błąd popełnił bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny.

Po pierwszej połowie Arsenal prowadził 1:0 po bramce zdobytej głową przez Laurenta Koscielnego. Francuz pozostał bez opieki kilka metrów przed bramką i nieatakowany bez problemów pokonał Davida Stockdale'a.

Nic nie wskazywało na porażkę podopiecznych Arsene'a Wengera. Po zmianie stron obraz gry uległ jednak zmianie. Gospodarze częściej byli przy piłce, ale nie potrafili zagrozić bramce strzeżonej przez Wojciecha Szczęsnego. "Kanonierzy" od 78. minuty grali w osłabieniu po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce dla Johana Djourou.

Siedem minut później Fulham doprowadziło do remisu, a duży udział przy tej bramce miał Szczęsny. Polak źle ustawił się przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego, nie złapał piłki, a tylko ją odbił. Zbyt lekko, bo Philippe Senderos głową podał do Steve'a Sidwella, a ten wpakował piłkę do pustej bramki (obaj to byli piłkarze Arsenalu).

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów, w drugiej minucie doliczonego czasu gry zwycięską bramkę dla Fulham zdobył Bobby Zamora. Anglik wykorzystał gapiostwo defensywy "Kanonierów" i strzałem z kilku metrów posłał piłkę przy bliższym słupku. Szczęsny nawet nie zareagował.

Po tej porażce Arsenal zajmuje piąte miejsce i do prowadzących w tabeli zespołów z Manchesteru traci dziewięć punktów. Te jednak nie rozegrały jeszcze swoich meczów w 20. kolejce. Podobnie zresztą jak Liverpool, któremu wtorkowa wygrana z Manchesterem City pozwoli wyprzedzić "Kanonierów". W środę United zagra na wyjeździe z Newcastle.

Chelsea Londyn przerwała kiepską passę

Tymczasem piłkarze Chelsea Londyn przełamali złą passę. "The Blues", którzy nie wygrali w lidze od czterech spotkań, w poniedziałek, w meczu 20. kolejki angielskiej Premier League pokonali na wyjeździe Wolverhampton Wanderers 2:1.

Chelsea nie potrafiła wygrać w lidze od 12 grudnia, kiedy to przed własną publicznością pokonała lidera Manchester City. W ostatnich czterech meczach zanotowała trzy remisy - z Wigan Athletics, Tottenhamem Hotspur i Fulham Londyn (wszystkie mecze po 1:1) - oraz niespodziewaną porażkę u siebie z Aston Villą 1:3.

W poniedziałek, w meczu z Wolverhampton "The Blues" przełamali złą passę, chociaż nie przyszło im to łatwo. Zwycięską bramkę zdobył na minutę przed końcem regulaminowego czasu gry Anglik Frank Lampard, który wykorzystał podanie swojego rodaka Ashleya Cole'a. Wcześniej dla londyńczyków trafienie zaliczył Brazylijczyk Ramires (53. minuta), a wyrównał Irlandczyk Stephen Ward.

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo od czasu awansu do Premier League odniosła Swansea City, która wygrała w Birmingham z Aston Villą 2:0. Wygraną zapewniły gościom bramki Anglików Nathana Dyera i Wayne'a Routledge'a.

W innym poniedziałkowym meczu porażki doznał sensacyjny pogromca Manchesteru United z soboty (3:2) - Blackburn Rovers, który uległ u siebie Stoke City 0:2. Obie bramki dla gości zdobył Anglik Peter Crouch, który strzelił w swojej karierze już 101 goli w Premier League.