Marcin Nowak 14.02.2012

FC Barcelona powróciła na zwycięską ścieżkę

Bayer Leverkusen przegrał na własnym boisku z FC Barceloną 1:3 (0:1) w pierwszym meczu 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.
Bayer Leverkusen - FC BarcelonaBayer Leverkusen - FC Barcelonafot. PAP/EPA
  • Bayer Leverkusen przegrał z FC Barceloną 1:3 w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów - relacja
  • Hiszpańscy komentatorzy prasowi uważają, że drużyna Josepa Guardioli może już przymierzać się do ćwierćfinału Ligi Mistrzów - relacja

Zawodnicy z Katalonii jeszcze przed spotkaniem musieli przełknąć gorzką pigułkę - kontuzji doznał Xavi Hernandez, którego trener Josep Guardiola specjalnie oszczędzał w meczu ligowym.

Spotkanie, które rozpoczęło się w strugach deszczu, było rozgrywane w szybszym tempie dopiero po przerwie. W pierwszej połowie było niewiele sytuacji, a Barcelona nie wyglądała na zespół zdeterminowany, mimo że po niedawnej porażce w Primera Division z Osasuną Pampeluną (2:3) znaleźli się w kiepskiej sytuacji i do lidera tabeli Realu Madryt tracą już dziesięć punktów.

Bayer w pierwszej połowie popełnił jeden błąd i został on wykorzystany. W 41. minucie Argentyńczyk Lionel Messi zobaczył dziurę w obronie i podał piłkę do Chilijczyka Alexisa Sancheza. On nie zmarnował okazji i strzelił gola.

Po zmianie stron do wyrównania doprowadził Czech Michal Kadlec. Gdy w 52. minucie zdobył bramkę w niemieckim zespole wybuchła radość. Nie zmieniło to jednak obrazu gry. Obrońcy tytułu zdominowali grę, a na efekty nie musieli długo czekać. Po raz kolejny pogrążył Aptekarzy Sanchez, który wykorzystał podanie Cesca Fabregasa i było 2:1.

Kropkę nad i postawił jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Messi. Do zakończenia spotkania pozostały wówczas dwie minuty, ale Barcelona nie przestała atakować. Brakowało jednak precyzji.

Tym razem bez cypryjskiej niespodzianki

Do kolejnej niespodzianki nie doprowadzili piłkarze Apoelu Nikozja. Mistrz Cypru uległ we wtorek na wyjeździe Olympique Lyon 0:1. Bohaterem meczu został strzelec jedynego gola 20-letni Francuz Alexandre Lacazette, który wynik spotkania ustalił w 58. minucie.

Kibice ze stadionu mogli schodzić zawiedzeni. W pierwszej połowie nie było klarownych sytuacji, a znaczną część czasu zawodnicy spędzali w środkowej części boiska.
Do pierwszej groźnej akcji doszło dopiero w 48. minucie, kiedy Michel Bastos miał szansę dać gospodarzom prowadzenie. Tuż przed linią bramkową uratował stratę gola obrońca z Cypru Paulo Jorge.

Wyniki wtorkowych spotkań 1/8 finału Ligi Mistrzów:

Bayer Leverkusen - FC Barcelona 1:3 (0:1)

Bramki: dla Bayeru - Michal Kadlec 52; dla Barcelony - Alexis Sanchez 41, 55, Lionel Messi 88;

Sędzia: Craig Thomson (Szkocja).

Bayer Leverkusen: Bernd Leno; Vedran Corluka (90-Danny da Costa), Daniel Schwaab, Manuel Friedrich, Michal Kadlec; Stefan Reinartz, Gonzalo Castro, Simon Rolfes (77-Stefan Kiessling), Lars Bender, Renato Augusto; Andre Schuerrle (89-Karim Bellarabi).

Barcelona: Victor Valdes; Daniel Alves, Carles Puyol, Eric Abidal, Adriano (69-Pedro); Cesc Fabregas, Sergio Busquets, Javier Mascherano, Andres Iniesta (61-Thiago Alcantara); Alexis Sanchez, Lionel Messi.

Olympique Lyon - Apoel Nikozja 1:0 (0:0)

Bramki: Alexandre Lacazette 58.

Sędzia: Paolo Tagliavento (Włochy).

Olympique Lyon: Hugo Lloris; Anthony Reveillere, Bakary Kone, Cris, Aly Cissokho; Maxime Gonalons, Kim Kallstrom, Alexandre Lacazette (58-Jimmy Briand), Ederson (71-Yoann Gourcuff), Michel Bastos; Lisandro Lopez.

Apoel Nikozja: Dionisios Chiotis; Savvas Poursaitides, Kaka, Paulo Jorge, William Boaventura; Nuno Morais, Helio Pinto, Constantinos Charalambides (82-Gustavo Manduca), Helder Sousa (72-Helder Sousa), Ivan Trickovski; Ailton (67-Esteban Solari).