Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 06.06.2012

Włosi odwiedzili Auschwitz i oddali hołd ofiarom

Piłkarska reprezentacja Włoch odwiedziła były niemiecki obóz Auschwitz. Sportowcy oddali hołd ofiarom obozu składając wieniec pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11.
Zawodnicy piłkarskiej reprezentacji Włoch podczas wizyty w byłym faszystowskim obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.Zawodnicy piłkarskiej reprezentacji Włoch podczas wizyty w byłym faszystowskim obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.PAP/Stanisław Rozpędzik
Posłuchaj
  • Relacja Marka Lehnerta (IAR)
  • Marek Lehnert PR Rzym
Czytaj także

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia na Euro 2012

"Nigdy więcej takiego horroru! To co się tu wydarzyło nie dotyczy jednego narodu, ale całej ludzkości. Ich ból jest naszym bólem" - napisali we wpisie do księgi pamiątkowej Muzeum Auschwitz Włosi. Pod tekstem podpisali się między innymi prezydent Włoskiej Federacji Piłki Nożnej Gianclarlo Abete oraz bramkarz Gianluigi Buffon.

Włosi zwiedzili muzealną ekspozycję w bloku 4, która przybliża tematykę zagłady europejskich Żydów. Widzieli między innymi puszki po gazie Cyklon B, który Niemcy używali do gazowania ludzi. W bloku 5, w którym zgromadzone są dowody niemieckich zbrodni i rzeczy ich ofiar, zobaczyli między innymi włosy więźniów, dziecięce ubranka i żydowskie szaty modlitewne. Piłkarze i działacze zobaczyli także krematorium w byłym Auschwitz I. Działała w nim komora gazowa.

Po wizycie w byłym obozie Auschwitz I, przedstawiciele włoskiej reprezentacji pojechali do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym podczas wojny Niemcy dokonywali masowej eksterminacji Żydów. Przeszli przez Bramę Główną, dla wielu jest ona symbolem całego obozu, i dalej wzdłuż rampy kolejowej, na której od wiosny 1944 roku bieg kończyły transporty z Żydami.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

W latach 1943-1944 do Auschwitz deportowano około 7,5 tysiąca Żydów z Włoch. Mimo sojuszu z Hitlerem faszystowski przywódca Benito Mussolini do 1943 roku stanowczo odmawiał wydania Żydów z Włoch i terenów przez nie okupowanych. Dopiero po jego obaleniu i proklamowaniu - we wrześniu 1943 roku - zawieszenia broni przez nowy rząd Pietro Badoglio, Niemcy zajęli północne i środkowe Włochy. Żydów aresztowano. Pierwszy transport około tysiąca osób trafił do Auschwitz z Rzymu 23 października 1943 roku. Do pracy wybrano 196 osób. Pozostałych zgładzono. Cztery transporty wyjechały także z obozu Fossoli di Carpi założonego przez włoskich faszystów w grudniu 1943 roku.

Wydarzenie to transmitował w całości kanał sportowy telewizji publicznej RAI
Program oglądał w Rzymie Marek Lehnert.

PAP, mr