Marcin Nowak 21.07.2012

Polscy siatkarze triumfują w Memoriale Wagnera

Reprezentacja Polski siatkarzy wygrywa swój drugi mecz w X Memoriale Huberta Wagnera. Polacy pokonują Niemców 3:1 (36:34, 25:23, 17:25, 25:21).
Polska - NiemcyPolska - NiemcyPAP/Lech Muszyński
  • Tomasz Kowalczyk, PR1 - relacja po pierwszym secie meczu siatkarzy Polska - Niemcy
  • Tomasz Kowalczyk, PR1 - relacja po drugim secie meczu siatkarzy Polska - Niemcy
  • Tomasz Kowalczyk, PR1 - relacja po trzecim secie meczu siatkarzy Polska - Niemcy
  • Bartosz Kurek, siatkarz reprezentacji Polski po meczu z Niemcami
  • Paweł Zagumny, siatkarz reprezentacji Polski po meczu z Niemcami

Trener Andrea Anastasi drugiego dnia turnieju zmienił w wyjściowym składzie aż czterech zawodników. Nie odbiło się to znacznie na jakości gry drużyny, która wykazała się walecznością i nieustępliwością.
Widać to było zwłaszcza w pierwszym, bardzo wyrównanym secie, który nie rozpoczął się po myśli biało-czerwonych. Mimo że do pierwszej przerwy technicznej była walka punkt za punkt, później za sprawą świetnego w ataku Georga Grozera. On przysparzał polskim siatkarzom również problem z przyjęciem zagrywki. To dlatego zrobiło się 11:16.
Brązowi medaliści mistrzostw Europy mieli z kolei problemy z kończeniem pierwszych akcji. Ostatecznie "zaskoczył" blok, a ze środka nieomylny był Piotr Nowakowski. Polacy doprowadzili do wyrównania i taka sytuacja trwała do końca. Niemcy mieli cztery piłki setowe i żadnej z nich nie wykorzystali. Biało-czerwoni w końcówce bardzo dobrze radzili sobie w bloku i właśnie on zadecydował ostatecznie o ich zwycięstwie 36:34.
Druga partia nie miała już takiego dramatyzmu, bo biało-czerwoni od początku narzucili własny styl gry. Prowadzili od początku (11:6), a znakomitymi zagraniami zaimponował Michał Winiarski. W obronie brylował libero Krzysztof Ignaczak (19:14) i Polacy zwyciężyli 25:23.
Kolejny set był znowu wyrównany. Początkowo to podopieczni Andrei Anastasiego mieli przewagę, ale później nastąpiła seria błędów - w aut lub uderzali w siatkę kolejni zawodnicy. Wiele złego wyrządziła im także zagrywka Grozera, po której nie potrafili się już pozbierać. To spowodowało, że przewaga Niemców rosła i nagle zrobiło się 16:23. Polacy nie mieli już szans na obronę tego seta i przegrali 17:25.
Ciężko było pozbierać się biało-czerwonym również w kolejnej partii. Gdy odskakiwali na dwa punkty, Niemcy ich dochodzili i tak było niemalże do końca. Dopiero gdy zrobiło się 21:17, a na zagrywce pojawił się Michał Ruciak stało się jasne, że Polacy tego spotkania już nie przegrają. Z przechodzącej mocno uderzył Piotr Nowakowski, a później czwartą piłkę meczową wykorzystał Bartosz Kurek. Biało-czerwoni zwyciężyli 25:21.

Wcześniej Argentyna pokonała Iran 3:2 (25:16, 18:25, 25:22, 20:25, 17:15) w pierwszym dzisiejszym meczu siatkarskiego Memoriału Jerzego Wagnera, odbywającego się w Zielonej Górze.
W turnieju występują cztery zespoły: Polska, Iran, Niemcy i Argentyna. To ostatni sprawdzian kadry Andrei Anastasiego przed rozpoczynającymi się 27 lipca igrzyskami olimpijskimi w Londynie.
Na igrzyskach Polska i Argentyna zagrają w grupie A razem z: Wielką Brytanią, Włochami, Bułgarią i Australią. Niemcy w grupie B będą rywalizować z: Brazylią, Rosją, USA, Serbią i Tunezją.

Po meczu powiedzieli:
Andrea Anastasi (trener reprezentacji Polski): Jestem usatysfakcjonowany, zagraliśmy dobry mecz. Był to kolejny pojedynek w kontekście przygotowań do igrzysk i taka wygrana cieszy".
Marcin Możdżonek (kapitan reprezentacji Polski): Jesteśmy bardzo zadowoleni, chociaż było bardzo ciężko. Momentami brakowało tchu, brakowało sił, popełnialiśmy też proste, niewymuszone błędy. Najważniejsze, że udało nam się wygrać, bo takie mecze też mogą się zdarzyć na igrzyskach i nie będzie można szukać żadnej wymówki. Drużyna z Niemiec zagrała dzisiaj bardzo dobrze, dysponowali mocną zagrywką, ale opanowaliśmy to i wygraliśmy.
Vital Heynen (trener reprezentacji Niemiec): Gratuluję reprezentacji Polski. Fantastyczna atmosfera, fantastyczna hala. Moim zdaniem sprawdziliśmy się z najlepiej grającą obecnie drużyną na świecie i cieszy to, że nam dziś niewiele do niej brakowało.
Bjoern Andrae (kapitan reprezentacji Niemiec): Bardzo fajnie się gra w Polsce, panuje tu świetna atmosfera. Do tego należy dodać bardzo dobry zespół gospodarzy, który widać, że jest w dobrej formie przed igrzyskami. Byliśmy blisko, ale się nie udało. Kto wie, być może spotkamy się w Londynie na drodze do podium
Zapraszamy do śledzenia Memoriału Huberta Wagnera na antenie Polskiego Radia.
Relacji ze spotkania "Biało-czerwonych" z Iranem oraz Niemcami można było wysłuchać na antenie radiowej Jedynki. W niedzielę o godzinie 16:30 w Programie Pierwszym Polskiego Radia będzie można posłuchać relacji z pojedynku podopiecznych Andrei Anastasiego z Argentyną.
Polska - Niemcy 3:1 (36:34, 25:23, 17:25, 25:21)

Polska: Piotr Nowakowski, Michał Winiarski, Grzegorz Kosok, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek, Zbigniew Bartman i Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Michał Ruciak, Jakub Jarosz, Marcin Możdżonek, Łukasz Żygadło.