Aneta Hołówek 07.09.2012

Eliminacje MŚ: Anglia gromi. Męczarnie Portugalii

W piątek rozegrano w Europie 22 mecze eliminacji Mistrzostw Świata 2014 roku, były to pierwsze spotkania w grupach.

W grupie H, obok najbardziej interesującej nas konfrontacji w Podgoricy, w której "Biało-czerwoni” zremisowali 2:2 (1:2) po twardym boju z Czarnogórą, odbył się jeszcze jeden mecz - Anglicy pewnie pokonali na wyjeździe Mołdawię aż 5:0. Dwa gole strzelił Frank Lampard, trzecie trafienie przed przerwą dołożył Jermaine Defoe. W drugiej połowie podwyższali kolejno James Milner i Leighton Baines.

Grupie A nadspodziewanie duże trudności mieli Chorwaci, którzy spotkali się z Macedonią. Gospodarze wygrali minimalnie 1:0 po golu Nikicy Jelavićia (70. min.).

W drugim spotkaniu tej grupy Belgowie wygrali w Cardiff z Walią 2:0. Gospodarze od 26. minuty grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Jamesa Collinsa, gole dla gości uzyskali Vincent Kompany chwilę przed przerwą oraz Jan Vertonghen siedem minut przed końcem spotkania.

Także dwa mecze rozegrano w grupie B. Malta przegrała na własnym stadionie z Armenią 0:1 po golu Artura Sarkisowa w drugiej połowie. Znacznie więcej emocji było w Sofii, gdzie Bułgaria zmierzyła się z Włochami. Mecz zakończył się remisem 2:2, bramki dla gospodarzy strzelili Stanisław Manolew (30. min.) oraz Georgi Miłanow (66.min.), dla "Squadra Azzura” trafił dwa razy Pablo Osvaldo (36. i 40.min. ).

Niesamowitą końcówkę miał mecz grupy C na Astana Arena w Ałmaty, stolicy Kazachstanu. Gospodarze, po golu Kairata Nurdauletowa prowadzili do doliczonego czasu gry z Irlandią 1:0 i… przegrali - najpierw Robbie Keane wykorzystał rzut karny, a następnie zwycięską bramkę dla gości uzyskał Kevin Doyle.

Nie był niespodzianki w Hannoverze, gdzie Niemcy wygrali 3:0 z Wyspami Owczymi. Pierwszego gola dla "Bundesmannschaftu” uzyskał Mario Gőtze (28.min.), Mesut Őzil dołożył dwie bramki w drugiej połowie (54. i 71.min.).

Udanie i skutecznie zaczęli eliminacje Węgrzy, którzy w Andorze wygrali 5:0. W tej samej grupie (D) trzy punkty na początek eliminacji mają Rumuni, którzy zwyciężyli na wyjeździe z Estonią 2:0. Podobnie wygrali Holendrzy - w Amsterdamie gole dla "Oranje” w meczu z Turcją strzelali Robin van Persie (15.min.) i Luciano Narsingh (90.).

Edgar Cani był jednym z bohaterów meczu w Tiranie, gdzie Albania w meczu grupy E pokonała Cypr 3:1. Znany z polskich boisk napastnik w końcówce meczu uzyskał gola na 2:1, dla gospodarzy trafiali również Michael Konstantinou i Erjon Bogdani, honorowego gola dla Cypryjczyków strzelił Vincent Laban.

Cenne trzy punkty zdobyli Szwajcarzy - wygrali wyjazdowy mecz ze Słowenią 2:0 po golach Granita Xhaki i Gokhana Inlera. Niespodzianka w Reykjaviku - Islandia wygrywa z Norwegią 2:0, bramki dla gospodarzy zdobyli Kari Arnasson oraz Alfred Finnbogasson.

W Moskwie rozpoczęli eliminacje Rosjanie (grupa F), rozpoczęli udanie - "Sborna” pokonała 2:0 Irlandię Płn., bramki padły po strzałach Wiktora Fajzulina i Romana Szirokowa.

Podziałem punktów zakończył się mecz Azerbejdżanu z Izraelem, w Baku było 1:1 po golach Rusłana Abiszowa dla gospodarzy oraz Bebrasa Natcho dla gości.

Bliscy utraty punktów byli Portugalczycy, którzy namęczyli się strasznie, by zwyciężyć z Luksemburgiem 2:1. Przegrywali po strzale Daniela Da Moty (14.min.), udało im się punkty uratować po golach Cristiano Ronaldo (27.min.) i Heldera Postigi (54.min.).
Rekordowe zwycięstwo zanotowała reprezentacja Bośni i Hercegowiny, która w Vaduz rozbiła Liechtenstein aż 8:1. Edin Dżeko i Vedad Ibisević trafili po trzy razy, dwa gole strzelił Zvezdan Misimović.
W tej samej grupie (G) w Rydze Łotwa uległa Grecji 1:2. Prowadzili gospodarze po bramce Aleksandrasa Cauny z rzutu karnego (15.min.), w drugiej połowie bramki dla Greków uzyskali Nikos Spiropulos i Theofanis Gekas.
W ostatnim meczu tej grupy Litwa zremisowała ze Słowacją 1:1. W grupie I Gruzja pokonała Białoruś 1:0, gola na wagę trzech punktów strzelił Tornike Okriaszwili chwile po rozpoczęciu drugiej połowy.
Francuzi zaczęli eliminacje od wygranej 1:0 w Helsinkach z Finlandią, bramkę strzelił Abou Diaby (20.min.).