Aneta Hołówek 13.01.2013

Dwie pieczenie ManU. Liverpool ograny i Real postraszony

Prowadzący w tabeli Manchester United pokonał na Old Trafford Liverpool FC 2:1 w 22. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Anglii. W drugim niedzielnym meczu Wojciech Szczęsny obronił rzut karny, ale jego Arsenal przegrał z Manchesterem City 0:2.
Fabio Borini z Liverpoolu (w środku), Nemanja Vidic (z lewej) i Rafael Da Silva (z prawej) z ManchesteruFabio Borini z Liverpoolu (w środku), Nemanja Vidic (z lewej) i Rafael Da Silva (z prawej) z ManchesteruEPA/PETER POWELL

Było to 63. w historii zwycięstwo "ManU" nad tym rywalem w rozgrywkach ligowych. Liverpool wygrał 53 razy, 44-krotnie padł remis.
W poprzednim starciu obu ekip w tym sezonie górą byli także podopieczni Aleksa Fergusona. 23 września ubiegłego roku wygrali 2:1.
W pierwszej połowie to gospodarze przeważali. Stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji i jedną z nich wykorzystał w 19. minucie Robin van Persie, po podaniu Francuza Patrice'a Evry. Holender ma już w dorobku 17 trafień i prowadzi w klasyfikacji strzelców.
Przed przerwą mógł jeszcze dwukrotnie trafić do siatki, jednak w jednej sytuacji przestrzelił, a w drugiej jego uderzenie piętą zatrzymał słowacki obrońca Martin Skrtel.
W drugiej połowie było więcej emocji. W 54. minucie na 2:0 podwyższył serbski obrońca Nemanja Vidic, a trzy minuty później kontaktową bramkę, drugą w drugim występie w barwach Liverpoolu, zdobył sprowadzony na początku stycznia z Chelsea Daniel Sturridge.
Mecz z trybun oglądał trener Realu Madryt Jose Mourinho. Zespół Portugalczyka będzie rywalem Manchesteru United w 1/8 finału Ligi Mistrzów.
"Czerwone Diabły", które nie przegrały 10 ostatnich meczów, a co więcej dziewięć z nich rozstrzygnęły na swoją korzyść, pozostają na prowadzeniu w Premier League. Ich przewaga nad drugim, broniącym tytułu Manchesterem City, który o godz. 17 zmierzy się w Londynie z Arsenalem, wynosi obecnie 10 punktów. Liverpool jest ósmy.