Aneta Hołówek 12.02.2013

1/8 finału Ligi Mistrzów: "Stara Dama" i PSG rozprawiły się z rywalami

Zwycięstwami gości zakończyły się wtorkowe spotkania 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Celtic Glasgow uległ Juventusowi Turyn 0:3, a Valencia przegrała z Paris Saint Germain 1:2.

W Walencji pierwsze 45 minut wyraźnie należały do gości, którzy po golach Argentyńczyków Ezquiela Lavezziego (10.) i Javiera Pastore (43.) prowadzili 2:0.
Gospodarze jednak się nie poddawali się i w ostatniej minucie regularnego czasu gry uzyskali honorową bramkę. Miejscowych fanów ucieszył... Francuz Adil Rami. W 92. minucie czerwoną kartką za faul na Meksykaninie Andresie Guardado ukarany został jeszcze szwedzki napastnik paryżan Zlatan Ibrahimovic.
Juventus bardzo szybko odnalazł się na stadionie Celtic Park. Prowadzenie mistrzom Włoch zapewnił w trzeciej minucie Alessandro Matri. Gospodarze w ostatnich minutach pierwszej połowy przejęli inicjatywę, ale ich strzały były niecelne, a bramkarz Gianluigi Buffon miał niewiele pracy.
Po przerwie podopieczni trenera Antonio Conto, który jesienią ze względu na karę za udział w aferze korupcyjnej nie prowadził drużyny w meczach fazy grupowej LM, nastawili się na kontrataki.
Dwa z nich przyniosły skutek. W 77. minucie na 2:0 podwyższył Claudio Marchisio, a sześć minut później trafił do siatki jeszcze Czarnogórzanin Mirko Vucinic. Celtic praktycznie nie istniał, a włoski zespół zasłużenie wysoko zwyciężył i praktycznie rozstrzygnęli losy awansu.
Rewanże zaplanowano na 6 marca.
W środę szlagier tej fazy LM - Real Madryt podejmie Manchester United, a także bez najbardziej interesujący polskich kibiców - Szachtar Donieck zagra z Borussią Dortmund, w składzie z trójką Polaków: Robertem Lewandowski, Jakubem Błaszczykowskim i Łukaszem Piszczkiem.

Pozostałe cztery spotkania 1/8 finału zaplanowano na 19-20 lutego. Rewanże w marcu.
Finał odbędzie się 25 maja w Londynie.

Celtic Glasgow - Juventus Turyn 0:3 (0:1)

Bramki: Matri 3., Marchisio 77., Vucinić 83

FC Valencia - Paris Saint Germain 1:2 (0:2).
Bramki: dla Valencii - Adil Rami (89); dla PSG - Ezequiel Lavezzi (10), Javier Pastore (43). Sędzia: Paolo Tagliavento (Włochy).