Marcin Nowak 27.02.2013

Bayern Monachium - Borussia Dortmund. BVB nie obroni tytułu

Bayern Monachium pokonał u siebie Borussię Dortmund 1:0 (1:0) w ćwierćfinale Pucharu Niemiec i awansował do półfinału tych rozgrywek.
Bayern MonachiumBayern MonachiumPAP/EPA/Peter Kneffel

Całe spotkanie w barwach gości grali Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek, a od 62. minuty Jakub Błaszczykowski.
W finale poprzedniej edycji Pucharu Niemiec ekipa BVB rozgromiła Bawarczyków 5:2, wcześniej świetnie radziła sobie z Bayernem w lidze. W sumie Borussia strzelała słynnemu rywalowi gole w 13 kolejnych meczach.
Tym razem zdecydowanym faworytem był jednak Bayern, który w Bundeslidze wyprzedza podopiecznych Juergena Kloppa aż o 17 punktów.
Obie drużyny przystąpiły do środowego meczu osłabione. W Bayernie z powodu czerwonej kartki zabrakło świetnie spisującego się w tym sezonie Francuza Francka Ribery'ego, a w Borussii nie wystąpił przeziębiony obrońca Mats Hummels.
Do składu Borussii mógł za to wrócić pauzujący za kartkę w Bundeslidze Robert Lewandowski, który w czterech ostatnich spotkaniach z Bayernem strzelił pięć goli. Popisał się m.in. hat-trickiem w finale poprzedniej edycji Pucharu Niemiec.
Dla polskiego napastnika mógł to być szczególny mecz. Wiele mówi się o jego przejściu do Bayernu po obecnym sezonie. Dyrektor sportowy Borussii Dortmund Michael Zorc przyznał w środę, że Lewandowski nie przedłuży upływającego w 2014 roku kontraktu i jego odejście z klubu jest przesądzone.
W ćwierćfinałowym meczu polski napastnik nie otrzymywał dokładnych podań od kolegów. W ogóle Borussia znacznie ustępowała Bawarczykom, którzy stworzyli wiele sytuacji do zdobycia gola. Mieli jednak problem ze skutecznością, poza tym dobrze w bramce gości spisywał się Roman Weidenfeller.
Jedyna bramka padła w 43. minucie po efektowym strzale zza pola karnego Holendra Arjena Robbena. Gospodarze mogli podwyższyć m.in. w 80. minucie, gdy dwukrotnie piłkę uderzał głową obrońca Dante. Najpierw jego strzał wybił z linii bramkowej Mario Goetze, a przy dobitce świetną interwencją popisał się Weidenfeller.
Borussia, grająca defensywnie i szukająca szans w kontratakach, nie miała tak dogodnych okazji.
W środę do półfinału Pucharu Niemiec zakwalifikował się także VfB Stuttgart. Dzień wcześniej awans wywalczyły VfL Wolfsburg i Freiburg.