Marcin Nowak 11.03.2013

Lechia - Korona. Pięć goli i przełamanie Biało-zielonych

Lechia Gdańsk wygrała na własnym stadionie z Koroną Kielce 3:2 (1:0) w ostatnim meczu 18. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
Piłkarze Lechii Gdańsk cieszą się ze zdobycia bramki przez Pawła Buzałą (L) podczas meczu polskiej Ekstraklasy z Koroną Kielce, 11 bm. Z prawej Mohammed El Amine Rahoui.Piłkarze Lechii Gdańsk cieszą się ze zdobycia bramki przez Pawła Buzałą (L) podczas meczu polskiej Ekstraklasy z Koroną Kielce, 11 bm. Z prawej Mohammed El Amine Rahoui. PAP/Piotr Witmann
  • Już w 15 minucie czerwona kartkę za dwie żółte dostał Kamil Kuzera z Korony. Według Adama Dudy, który zdobył swojego pierwszego gola w Ekstraklasie, to był moment, który zdecydował o zwycięstwie jego zespołu (IAR)
  • Również trener Korony Leszek Ojrzyński był zdania, że o wyniku zdecydowała szybka czerwona kartka dla Kuzery (IAR)

Tym samym gospodarze, którzy od 14. minuty grali z przewagą jednego piłkarza, przerwali serię pięciu meczów bez zwycięstwa. W rozegranym 1 września 2012 roku pierwszym w tym sezonie spotkaniu pomiędzy tymi zespołami lepsi również okazali się gdańszczanie, którzy po bramce Ricardinho wygrali w Kielcach 1:0.

Korona Kielce fatalna na wyjazdach
Goście nadal fatalnie sobie radzą na obcych boiskach - w dziewięciu wyjazdowych meczach wywalczyli zaledwie trzy punkty (po trzech remisach). Gorszym bilansem legitymuje się jedynie ostatni w tabeli ekstraklasy PGE GKS Bełchatów, który wywalczył tylko dwa punkty.
Gospodarze objęli prowadzenie już w siódmej minucie. Katastrofalny błąd popełniła w tej sytuacji defensywa Korony - po centrze Deleu Pavol Stano zagrał głową do własnego bramkarza, który w tym momencie wyszedł do dośrodkowania prawego obrońcy rywali. Piłka zmierzała do opuszczonej przez Zbigniewa Małkowskiego bramki, ale tuż przed linią do siatki skierował ją Paweł Buzała. Był to jego pierwszy gol po powrocie do Lechii.
W rewanżu Vlastimir Jovanovic popisał się efektownym uderzeniem z dystansu, z którego obroną Michał Buchalik miał sporo kłopotów. Zdecydowanie bliżsi doprowadzenie do remisu kielczanie byli jednak w 11. minucie - najpierw Michał Janota uderzył z dystansu w słupek, a stojący przed pustą bramką Kamil Kuzera nie trafił za pierwszym razem w piłkę, zaś przy drugiej próbie zablokował go Deleu.

Lechia grała w przewadze
Kuzera miał w tej sytuacji spore pretensje do arbitra, a za ich nadmierne okazywanie ukarany został żółtą kartką. Trzy minuty później lewy pomocnik Korony za faul na Deleu zobaczył drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną.
Wydawało się, że grający w przewadze gospodarze pójdą za ciosem. Biało-zieloni nie mieli jednak pomysłu na sforsowanie obrony przeciwników i poza indywidualną akcją w 25. minucie Ricardinho, w ogóle nie zagrozili w pierwszej połowie bramce Małkowskiego. Momentami inicjatywę przejmowali nawet goście, którzy w 30. minucie zdobyli wyrównującą bramkę. Arbiter Hubert Siejewicz jednak jej nie uznał, błędnie dopatrując się pozycji spalonej skutecznego strzelca Macieja Korzyma.
W 54. minucie nie było już żadnych wątpliwości. Tym razem po centrze z prawej strony Pawła Golańskiego sprytnym uderzeniem popisał się Michał Janota, dzięki czemu goście doprowadzili do remisu.

Emocjonująca końcówka spotkania w Gdańsku
Do 74. minucie na murawie nie działo się nic godnego uwagi. Wtedy po podaniu Łukasza Kacprzyckiego Marcin Pietrowski popisał się pięknym uderzeniem z 25 metrów, po którym Małkowski drugi raz musiał wyciągać piłkę z siatki.
Po raz trzeci golkiper Korony skapitulował w 80. minucie. Tym razem po zagraniu Buzały technicznym strzałem w długi róg Małkowskiego pokonał Adam Duda. Była to pierwsza bramka napastnika Lechii w ekstraklasie.
Kiedy wydawało się, że wynik już się nie zmieni, w doliczonym czasie gry po centrze z rzutu wolnego Golańskiego Stano skuteczną główką ustalił wynik tego spotkania.

Lechia Gdańsk - Korona Kielce 3:2 (1:0)
Bramki:
1:0 Paweł Buzała (7), 1:1 Michał Janota (54), 2:1 Marcin Pietrowski (74), 3:1 Adam Duda (80), 3:2 Pavol Stano (90+2).
Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Łukasz Kacprzycki. Korona Kielce: Kamil Kuzera. Czerwona kartka za drugą żółtą - Korona Kielce: Kamil Kuzera (14).
Sędzia: Hubert Siejewicz (Białystok). Widzów 7 000.

Lechia Gdańsk: Michał Buchalik - Deleu, Krzysztof Bąk, Jarosław Bieniuk, Piotr Brożek - Ricardinho, Łukasz Surma, Marcin Pietrowski, Mateusz Machaj (53. Łukasz Kacprzycki), Mohammed Rahoui (46. Adam Duda) - Paweł Buzała (88. Kacper Łazaj).
Korona Kielce: Zbigniew Małkowski - Paweł Golański, Tadas Kijanskas, Pavol Stano, Tomasz Lisowski - Łukasz Sierpina (81. Tomasz Foszmańczyk), Vlastimir Jovanovic, Artur Lenartowski (88. Vanja Markovic), Michał Janota (67. Mateusz Stąporski), Kamil Kuzera - Maciej Korzym.

Wyniki meczów 18. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2013-03-08:

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa 1:2 (0:0)
KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 2:1 (1:1)

2013-03-09:

Polonia Warszawa - Wisła Kraków 1:2 (1:1)
Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław 1:1 (0:1)
PGE GKS Bełchatów - Widzew Łódź 0:0

2013-03-10:

Górnik Zabrze - Lech Poznań 0:1 (0:0)
Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

2013-03-11:

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. PGE GKS Bełchatów 18 1 6 11 10-27 9 -17

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;