Martin Ruszkiewicz 25.05.2013

Finał Ligi Mistrzów: Borussia - Bayern. Minuta po minucie

Bayern Monachium wygrał z Borussią Dortmund 2:1. Tym samym po raz piąty zdobył piłkarski Puchar Europy.
Radość piłkarzy Bayernu MonachiumRadość piłkarzy Bayernu MonachiumPAP/EPA/GERRY PENNY

Dogrywki miały miejsce w 14 z dotychczasowych 57 finałów. Dziesięciokrotnie do wyłonienia zwycięzcy niezbędne były rzuty karne. W 1974 roku o triumfie Bayernu Monachium zdecydował powtórzony mecz z Atletico Madryt (1:1 i 4:0).

Tak relacjonowaliśmy finał Ligi Mistrzów Borussia Dortmund-Bayern Monachium:

90 minuta - koniec meczu. Bayern zwycięzcą Ligi Mistrzów!!!

89 minuta - błąd defensywy Borussii; w jego efekcie Robben w sytuacji sam na sam zdobył gola!

86 minuta - fenomenalna interwencja Weidenfellera!!

84 minuta - Robben brzydko fauluje, choć miał przed sobą już tylko jednego obrońcę.

80 minuta - wygląda na to, że Bayern zostawił więcej sił na końcówkę meczu. Borussia zupełnie stanęła.

77 minuta - wraz z upływem czasu gubi się defensywa Borussii. Przed chwilą źle podawał Mueller i Mandżukić uderzył w boczną siatkę.

76 minuta - potężny strzał Alaby wybił na korner bramkarz BVB!

75 minuta - emocji nie brakuje. Przed chwilą Lewandowski ładnie zgasił piłkę i pięknym strzałem pokonał Neuera, jednak zdaniem sędziego pomagał sobie ręką...

72 minuta - ależ okazja dla Bayernu. Powinno być 2:1! Subotić w ostatniej chwili uprzedził Robbena i wybił piłkę z linii bramkowej na aut!

69 minuta - szybka kontra Borussii zakończona dograniem Błaszczykowskiego do Hummelsa. Jego strzał był bardzo niecelny.

68 minuta - 1:1!! Guendogan zamienił "jedenastkę" w gola!!!

67 minuta - rzut karny dla BVB!!!

66 minuta - bardzo dobre dogranie Lewandowskiego do Piszczka, ale reprezentant Polski przewraca się w polu karnym i oddaje lekki strzał.

60 minuta - Gol! Ribery zagrał do Robbena, który spod końcowej linii zagrał na czwarty metr do niepilnowanego Mandżukicia; ten nie miał problemów ze skierowaniem futbolówki do siatki Borussii!

Mario
Mario Mandżukić. Fot.: PAP/EPA/KERIM OKTEN

56 minuta - Ribery'ego świetnie zatrzymał Hummels. Perfekcyjna interwencja obrońcy BVB.

54 minuta - podobnie jak na początku pierwszej połowy, Borussia ma przewagę.

51 minuta - Hummels w indywidualnej szarży. Jego dośrodkowanie okazuje się jednak ciut za niskie.

48 minuta - Manuel Neuer po raz kolejny bezbłędny we własnym polu karnym po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

46 minuta - rozpoczęła się druga połowa.

45 minuta - koniec pierwszej połowy. Szybkie tempo od pierwszych minut. Ten finał może się podobać, aczkolwiek czekamy na gole.

43 minuta - Weidenfeller w roli głównej. Niczym ściana zasłania strzał Robbena z kilku metrów!

42 minuta - szybka akcja podopiecznych Kloppa. Uderzał Reus, ale niecelnie.

39 minuta - Bawarczycy powoli dochodzą do głosu.

37 minuta - akcja za akcję. Robben wywalczył "tylko" rzut rożny.

35 minuta - kolejna bardzo dobra okazja dla BVB! Lewandowski przegrał pojedynek sam na sam z Neuerem.

30 minuta - Arjen Robben "oko w oko" z Romanem Weidenfellerem! Holender trafił wprost w Niemca.

27 minuta - znów zakotłowało się w polu karnym Borussii. Głową uderzył Javi Martinez, a piłka wylądowała na górnej siatce.

26 minuta - powinno być 1:0 dla Bayernu! Strzał głową Mario Mandżukicia na poprzeczkę sparował bramkarz BVB.

25 minuta - Bayern praktycznie nie istnieje w drugiej linii.

22 minuta - Borussia vs. Neuer - tak póki co wygląda ten mecz. Tym razem Lars Bender mógł wpisać się na listę strzelców.

19 minuta - Neuer znów wystawiony na poważną próbę. Niemiec broni mocny strzał Reusa!

18 minuta - Bayern ma problemy z wyjściem z własnej połowy.

15 minuta - trwa oblężenie bramki Bayernu. Tym razem uderzał Błaszczykowski, Neuer broni instynktownie!

14 minuta - cudowny strzał Lewandowskiego! Neuer broni z trudem!

10 minuta - ależ okazja Borussii. Z prawej strony huknął Błaszczykowski, ale piłka poszybowała ponad bramkę.

8 minuta - Thomas Mueller dograł z prawej strony, jednak piłka została przyblokowana i złapał ją bramkarz BVB.

6 minuta - początek meczu dla Borussii, która stosuje pressing już na połowie rywala.

3 minuta - pierwsza szansa przed Borussią. Strzelał Lewandowski, blokują obrońcy Bayernu. Tylko rzut rożny.

20:45 - zaczęli!

20:40 - piłkarze są już na murawie. Czas na hymn Ligi Mistrzów.

20:10 - poznaliśmy składy obu drużyn:

Borussia Dortmund: 1-Roman Weidenfeller; 26-Łukasz Piszczek, 4-Neven Subotić, 15-Mats Hummels, 29-Marcel Schmelzer; 8-Ilkay Guendogan, 6-Sven Bender, 16-Jakub Błaszczykowski, 19-Kevin Grosskreutz, 11-Marco Reus; 9-Robert Lewandowski.

Bayern Monachium: 1-Manuel Neuer; 21-Philipp Lahm, 17-Jerome Boateng, 4-Dante, 27-David Alaba; 31-Bastian Schweinsteiger, 8-Javi Martinez; 10-Arjen Robben, 25-Thomas Mueller, 7-Franck Ribery; 9-Mario Mandżukić.

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy).