Martin Ruszkiewicz 12.06.2013

Brazylia 2014: Argentyna blisko awansu. Skandaliczne zachowanie Mascherano

Argentyna zremisowała w Quito z Ekwadorem 1:1 i jest coraz bliżej gry w mistrzostwach świata w Brazylii. W tabeli eliminacji strefy Ameryki Południowej ma 3 punkty przewagi nad Kolumbią.
Ekwador - ArgentynaEkwador - Argentyna PAP/EPA/Jose Jacome

W meczu w Quito bramki padały bardzo szybko. Już w 4. minucie rzut karny wykorzystał Sergio Aguero, ale Ekwador wyrównał trzynaście minut później po strzale głową Segundo Castillo. Gwiazdor argentyńskiej reprezentacji i Barcelony Lionel Messi wszedł na murawę w 60. minucie, ale nie potrafił pomóc swojej drużynie.

Na cztery minuty przed ostatnim gwizdkiem sędziego czerwoną kartką został jeszcze ukarany pomocnik gości Javier Mascherano. Zawodnika Barcelony w trakcie zwożenia z boiska przez służby medyczne ktoś oblał wodą. Zdenerwowany piłkarz kopnął kierowcę wózka, a sędzia bez chwili wahania pokazał kartkę, co wywołało oburzenie gracza. Mascherano długo nie chciał opuścić murawy, uspokajali go koledzy.

Mimo nieoczekiwanego remisu Argentyna pozostała liderem tabeli. Po 14 kolejkach ma 26 punktów. Na drugim miejscu jest Kolumbia, która we wtorek w Barranquilli wygrała z Peru 2:0. Gole zdobyli z jedenastki Radamel Falcao (12) i Teofilo Gutierrez (45).

Piłkarze Chile zaimponowali zwycięstwem 3:1 nad Boliwią. Na listę strzelców trafili Eduardo Vargas (16), Alexis Sanchez (17) i Arturo Vidal (92), honorowego gola zdobył Marcelo Martins (32).

Po skromnym zwycięstwie 1:0 nad Wenezuelą (po bramce Edinsona Cavaniego) Urugwaj awansował z siódmego na piątą lokatę w tabeli. Mistrz kontynentu do tej pory radził sobie przeciętnie i ma dopiero 16 punktów.

Cztery najlepsze zespoły uzyskają bezpośredni awans do brazylijskiego mundialu w 2014 roku, zaś piąty wystąpi w barażach z piątą drużyną eliminacji w strefie Azji.

Następne mecze eliminacyjne strefy Ameryki Południowej rozegrane zostaną 6 i 10 września.

Wyniki:

Kolumbia - Peru 2:0 (2:0)
Bramki: Radamel Falcao (12-karny), Teofilo Gutierrez (45)
Czerwone kartki: Carlos Zambrano (Peru, 70)

Ekwador - Argentyna 1:1 (1:1)
Bramki: dla Ekwadoru - Segundo Castillo (17); dla Argentyny - Sergio Aguero (4-karny)
Czerwone kartki: Javier Mascherano (Argentyna, 86)

Wenezuela - Urugwaj 0:1 (0:1)
Bramka: Edinson Cavani (28)
Czerwone kartki: Tomas Rincon (Wenezuela, 84)

Chile - Boliwia 3:1 (2:1)
Bramki: dla Chile - Eduardo Vargas (16), Alexis Sanchez (18), Arturo Vidal (90+2); dla Boliwii - Marcelo Martins (32)

1. Argentyna 13 7 5 1 25- 9 26
2. Kolumbia 12 7 2 3 21- 7 23
3. Ekwador 12 6 3 3 17-12 21
4. Chile 13 7 0 6 21-21 21
5. Urugwaj 12 4 4 4 18-21 16
6. Wenezuela 13 4 4 5 10-14 16
7. Peru 12 4 2 6 12-17 14
8. Boliwia 13 2 4 7 15-24 10