Aneta Hołówek 04.07.2013

Wimbledon: Radwańska - Lisicki. Polka straciła szansę na drugi finał

Rozstawiona z numerem czwartym - Agnieszka Radwańska przegrała z Niemką polskiego pochodzenia Sabine Lisicki (nr 23.) w półfinale wielkoszlemowego turnieju tenisowego na trawiastych kortach Wimbledonu (pula 22,56 mln funtów).
Sabine LisickiSabine Lisicki PAP/EPA/GERRY PENNY

Specjalny serwis Polskiego Radia - Wimbledon 2013

Starcie Agnieszki Radwańskiej z Sabine Lisicki było trzysetową batalią, która trwała 2 godziny i 18 minut. Polka przegrała 4:6, 6:2, 7:9.

Już po statystykach widać, że to Niemka prowadziła grę w tym meczy. Lisiscki miała 60 piłek wygrywających przy zaledwie 21 naszej zawodniczki. Co prawda popełniła też dużo więcej niewymuszonych błędów (46 przy 10 Polki), ale i tak jej bilans był lepszy niż Polki. Sukces Niemce dał też niesamowicie silny serwis (Lisicki od 2009 roku dzierży wśród kobiet rekord najszybszego serwisu na świecie - zagrała piłkę z prędkością 210 km/h). Zaserwowała 9 asów, przy 1 "Isi", choć miała aż 7 podwójnych błędów a Polka ani jednego!

Był to trzeci pojedynek tych zawodniczek. Bilans po tym meczu wynosi 2-1 na korzyść Lisicki. Faworytką bukmacherów była Niemka, która w czwartej rundzie wyeliminowała ubiegłoroczną triumfatorkę Amerykankę Serenę Williams.

Wiadomo już kto będzie finałową rywalką Lisicki. To rozstawiona z numerem 15. Francuzka Marion Bartoli, która pokonała Belgijkę Kirsten Flipkens (nr 20.) 6:1, 6:2.

Wimbledon: Marion Bartoli pierwszą finalistką. Zmiotła rywalkę z kortu
W piątek popołudniu po raz pierwszy w karierze wystąpi w wielkoszlemowym półfinale Jerzy Janowicz (nr 24.), a jego rywalem będzie Szkot Andy Murray, wicelider rankingu ATP World Tour, a także ubiegłoroczny finalista Wimbledonu i mistrz olimpijski igrzysk w Londynie.
Wyjdą na kort Centralny dopiero w drugim pojedynku, po Serbie Novaku Djokovicu (nr 1.) i Argentyńczyku Juanie Martinie del Potro (7.). Oni rozpoczną walkę o londyński finał o godzinie 13.00 (14.00 czasu polskiego).

SET 3: Agnieszka Radwańska (Polska, 4) - Sabine Lisicki (Niemcy, 23) 7:9

7:9 Koniec meczu. Niemka niemal bezbłędna przy swoim serwisie. Wielka szkoda - triumf na Wimbledonie Agnieszki Radwańskiej wydawał się bardzo prawdopodobny. Ale trzeba powiedzieć, że w tym meczu Polka zaprezentowała się słabo i nie zasługiwała na awans do finału Wielkiego Szlema

7:8 Polka przełamana. Arcyważny gem wygrany przez Lisicki. Niemka wygląda lepiej na przestrzeni tego seta i chyba zaraz awansuje do finału

7:7 Gem dla Niemki. Nie widać szans na przełamanie Sabine w takiej formie, przy takim serwie

7:6 Radwańska wychodzi z 15-40 i wygrywa gema. Lisicki mocno wkurzona, bo decydująca piłka dla Polki została zaliczona po udanym challange'u

6:6 Mieliśmy chyba akcję meczu w tym gemie! Wielkie emocje na Korcie Centralnym. Lisiscki utrzymuje swoje podanie, ale po niebywałej walce. W tej sytuacji nie mamy tie-breaka, tylko gramy do dwóch gemów przewagi. Jak tak dalej pójdzie to mecz może skończyć się za... dwa-trzy dni

6:5 "Isia" idzie za ciosem. Zrobiło nam się kapitalne widowisko - obserwujemy niesamowite wymiany i zagrania z jednej i drugiej strony.

5:5 Chyba najlepszy gem tego meczu. Heroiczny bój Radwańskiej, która nie załamała się po asach serwisowych Lisicki i ostatecznie udało jej się doprowadzić do re-breaka!

4:5 Coś nieprawdopodobnego! Lisicki po kilku kapitalnych akcjach przy siatce przełamuje Polkę! Za chwilę będzie serwować na wygranie meczu i awans do finału! Czarno to wygląda dla wyraźnie osłabionej Radwańskiej

4:4 Wielki gem Lisicki! Polka stara się returnować, ale serwis Niemki wydaje się być w tej chwili nie do odbioru. Ciężko będzie przełamać Sabine

4:3 Wreszcie wygrywa gema Radwańska! Polka musiała się trochę namęczyć, ale najważniejsze, że znów wraca na prowadzenie

3:3 No i na "sucho" wygrany gem przez Lisicki. Dobra passa Niemki trwa. I wrócił jej serwis. Procent wygranych piłek przy pierwszym podaniu wzrósł do 69 (przy 50 proc. Radwańskiej)!

3:2 Trochę się na to zanosiło po ostatnim gemie. Re-break Lisicki. Wracamy niemal do punktu wyjścia. Niemka znów prezentuje się bardzo dobrze na korcie

3:1 Sabine wreszcie zaczęła grać tak jak w pierwszym secie. Na luzie wygrany gem - czy to początek zmiany sytuacji na korcie?

3:0 Fatalnie prezentuje się na korcie Niemka. Masa niewymuszonych błędów. W tym secie popełniła ich aż 7. Agnieszka Radwańska właściwie musi tylko spokojnie przebijać piłkę na drugą stronę i czekać na błąd rywalki

2:0 Radwańska przełamuje Lisicki po niezwykle wyrównanym gemie! Finał coraz bliżej Polki!

1:0 Agnieszka spokojnie utrzymuje swoje podanie - wygląda bardzo pewnie

Najważniejsze pytanie przed decydującą partią - czy Sabine Lisicki pozbiera się z serwisem, czy da szanse Polce na walkę przy swoim podaniu? Jeśli słabsza forma Niemki utrzyma się w trzecim secie - "Isia" nie powinna mieć problemu z awansem do finału.

Agnieszka

SET 2: Agnieszka Radwańska (Polska, 4) - Sabine Lisicki (Niemcy, 23) 6:2

6:2 I znów przełamanie, które daje zwycięstwo w drugim secie - Agnieszce Radwańskiej! Kompletnie "posypał" się serwis Lisicki. Niemka zanotowała aż 4 podwójne błędy i miała zaledwie 50 procent wygranych piłek po pierwszym serwisie (w porównaniu z 85 proc. z pierwszego seta!)

5:2 No i wreszcie na spokojnie wygrany set przez Polkę. Do zera! Radwańska wygląda dużo pewniej na korcie niż jeszcze kilkanaście minut temu

4:2 I kolejne przełamanie! Niesamowita sytuacja na Korcie Centralnym. Obie tenisistki mają gigantyczne problemy z utrzymaniem własnego serwisu. Chciałoby się złośliwie powiedzieć - typowy damski tenis!

3:2 I natychmiastowy powrót Lisicki! Kilka kapitalnych returnów Niemki, przy których Radwańska była kompletnie bezradna. Mecz zaczyna się od nowa!

3:1 Najdłuższy gem w tym meczu. Wreszcie widzimy agresywniejszą grę Polki, kilka akcji przy siatce, co natychmiast przynosi pozytywne skutki. Po niesamowitej grze na przewagi - Radwańska drugi raz przełamuje Lisicki!

2:1 Agnieszka powraca do gry. Po mini-walce wreszcie wygrywa swoje podanie i wychodzi na prowadzenie w drugim secie

1:1 Wreszcie odważniej zaczęła grać Polka i przynosi to natychmiastowy skutek. Po kilku fenomenalnych zagraniach z obu stron i grze na przewagi - "Isia" wygrywa pierwszego gema przy podaniu rywalki. Mamy re-break!

0:1 Fatalny początek seta dla Agnieszki Radwańskiej. Własne podanie przegrane do zera! Słabo to wygląda dla Polki - finał oddala się wielkimi krokami

Dramatycznie dla Radwańskiej wyglądają statystyki po pierwszym secie. Polka zanotowała zaledwie 4 piłki wygrywające, przy dwóch niewymuszonych błędach. Z kolei Niemka - 19 piłek wygrywających i 13 niewymuszonych błędów. Zdecydowanie Lisicki prowadzi grę w tym meczu, a na dodatek ma zabójczy serwis. Procent wygranych piłek przy skutecznym pierwszym serwisie wynosi u niej aż 85, przy 70 procentach u Radwańskiej!

Sabine

SET 1: Agnieszka Radwańska (Polska, 4) - Sabine Lisicki (Niemcy, 23) 4:6

4:6 Agnieszka Radwańska miała szansę na przełamanie, ale Lisicki wybroniła się przy stanie 30-40 i silnym serwisem oraz pewnymi, mocnymi uderzeniami z głębi kortu dopełniła formalności. Pierwszy set dla Niemki!

4:5 Z problemami, dość nerwowo, ale Agnieszka Radwańska wydłuża swoją szansę na powrót do gry w tym secie

3:5 Na "sucho" wygrywa Lisicki! Polka bez szans. Gem zakończony asem serwisowym Niemki

3:4 Niesamowity gem! Radwańska przy 0-40 obroniła trzy break-pointy, po czym... przegrała dwie kolejne piłki! Lisicki wychodzi na prowadzenie po niebywałej ostatniej wymianie, w której szczęście uśmiechnęło sie do Niemki. Lacostowski gem za nami - czy zdecyduje o wyniku pierwszego seta?

3:3 Na razie nie widać szans na przełamanie serwisu którejkolwiek z tenisistek

3:2 Radwańska znów pewnie wychodzi na prowadzenie w pierwszym secie

2:2 Kilka niewymuszonych błędów Lisicki, ale Niemka kapitalnymi zagraniami pod siatką wygrywa gema po grze na przewagi

2:1 Radwańska z małymi problemami, ale utrzymuje własne podanie

1:1 Lisicki zmiotła "Isię". Jedyny punkt wygrany przez Polkę po podwójnym błędzie rywalki

1:0 Agnieszka spokojnie wygrywa własne podanie - dobry początek meczu dla Polki

Obie tenisistki są już na korcie. Zaczynamy!