Paweł Słójkowski 29.09.2013

Kipsang pobił rekord świata na Maratonie Berlińskim

Wilson Kipsang wygrał 40. Maraton Berliński, pokonując trasę w czasie 2:03.23. To nowy rekord świata. Nowego rekordu świata
Nowy rekordzista świata w maratonie, Wilson KipsangNowy rekordzista świata w maratonie, Wilson KipsangPAP/EPA/OLE SPATA
  • Kenijczyk poprawił czas swojego rodaka o 15 sekund i pobił rekord świata (Informacyjna Agencja Radiowa)

W niedzielę pierwszych pięć miejsc wśród mężczyzn zajęli Kenijczycy. Drugi na mecie Eliud Kipchoge był od ponad 40 sekund wolniejszy od zwycięzcy. Miejsce na podium wywalczył także Geoffrey Kipsang (brak pokrewieństwa z Wilsonem).
Triumfator, który przed rokiem zajął trzecie miejsce, był faworyzowany jeszcze przed rozpoczęciem niedzielnych zawodów. Sam też mówił o tym, że zamierza zaatakować najlepszy wynik na świecie. W październiku 2011 roku był bliski pobicia go we Frankfurcie, ale ostatecznie dobiegł w czasie o cztery sekundy słabszym.
- Zainspirował mnie występ Paula Tergata przed 10 laty, kiedy ustanowił rekord na tym samym terenie (2:04.55). Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem to powtórzyć - powiedział Kipsang jednej ze stacji telewizyjnych po zakończeniu rywalizacji.
Makau nie mógł wystartować w niedzielę z powodu kontuzji kolana.
Na 11. miejscu zawody ukończył najlepszy z Polaków Błażej Brzeziński (2:12.17). Niedługo po nim do mety dotarł Arkadiusz Gardzielewski (2:13.53), który zajął 15. pozycję.
Wśród kobiet triumfowała Kenijka Florence Kiplagat, która czasem 2:21.13 wyprzedziła o ponad minutę rodaczkę Sharon Cherop. Trzecie miejsce zajęła aktualna rekordzistka świata Niemka Irina Mikitenko (2:19.19 w 2008 roku, również w Berlinie).
41-letnia reprezentantka gospodarzy ustanowiła wynikiem 2:24.54 najlepszy wynik w kategorii powyżej 40 lat. Poprzedni rekordowy rezultat był gorszy o niemal minutę.
Najlepsza z Polek - Agnieszka Kuzyk - uplasowała się na 35. lokacie (2:58.12).
W berlińskiej imprezie, która odbyła się w dobrych warunkach pogodowych (temperatura 10 stopni Celsjusza, brak opadów i silnego wiatru), wystartowało 41 120 uczestników ze 119 krajów.