Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marcin Nowak 09.10.2013

Brazylia 2014: Ukraina - Polska. Historia Charkowa związana z wybitnymi Polakami

Około tysiąca osób polskiego pochodzenia mieszka obecnie w Charkowie - wynika z danych konsulatu RP w tym mieście.
Stadion Metalistu CharkówStadion Metalistu CharkówWikipedia/V&A Dudush

W piątek biało-czerwoni zagrają tu z Ukrainą w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata.

Brazylia 2014: Ukraina - Polska [ZAPOWIEDŹ]
- Polaków mieszkających i pracujących w Charkowie jest niewielu. Są to sporadyczne przypadki, np. osoby, które przyjechały na kontrakt do międzynarodowych koncernów, które mają tutaj swoje fabryki - poinformował Jan Granat, konsul generalny RP w Charkowie.
Jak dodał, wielu księży i sióstr zakonnych z Polski pracuje w parafiach rzymsko-katolickich. W mieście ma siedzibę Biskup Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej Marian Buczek.
Konsul przypomniał, że historia Charkowa jest związana z pobytem wielu wybitnych Polaków. Na tutejszym uniwersytecie studiował marszałek Józef Piłsudski. Wykładowcą prawa był z kolei brat Adama Mickiewicza - Aleksander, a niedaleko Charkowa urodził się malarz Henryk Siemiradzki.
- Ale to historia. Współcześnie można wymienić firmę produkującą meble biurowe "Nowy Styl" z udziałem kapitału polskiego oraz ROL-POL z branży rolniczej - podsumował Granat.
Barwy miejscowych klubów reprezentowali też polscy piłkarze m.in. Marcin Burkhardt (Metalist) i Maciej Nalepa (FC Charków).
W piątek na stadionie Metalista zagrają zespoły narodowe obu krajów w swoim przedostatnim meczu grupowym eliminacji mistrzostw świata. Tylko wygrana przedłuży nadzieje biało-czerwonych na awans do brazylijskiego mundialu. Kwalifikacje Polacy zakończą 15 października w Londynie potyczką z Anglikami.

>>> Brazylia 2014: Ukraina - Polska >>> Co się musi stać, by Polska awansowała na mundial?

Na transmisję z meczu Ukraina - Polska zapraszamy do radiowej Jedynki od godziny 20. Na stanowisku komentatorskim zasiądzie Andrzej Janisz.

man