Marcin Nowak 23.10.2013

WTA Championships: Azarenka nie zdołała awansować do półfinału

Wiceliderka rankingu tenisistek Białorusinka Wiktoria Azarenka przegrała nieoczekiwanie z Serbką Jeleną Janković 4:6, 3:6 w turnieju WTA Championships (pula nagród 6 mln dolarów)
Wiktoria AzarenkaWiktoria AzarenkaPAP/EPA/SEDAT SUNA

W drugim środowym meczu Grupy Białej kończącego sezon turnieju na twardym korcie w Stambule Azarenka mogła już w środę zapewnić sobie awans do półfinału, odnosząc drugie zwycięstwo w grupie, po wtorkowej wygranej bez straty seta z Włoszką Sarą Errani. Jednak w pojedynku dwóch byłych liderek rankingu Jankovic była bardziej precyzyjna i umiejętnie wykorzystywała każdą chwilę zawahania rywalki.
Białorusinka wyraźnie nie wytrzymywała presji, jaką na niej wywierała przy returnie. Grała falami i do tego często wyrzucała proste piłki na aut, jak przy pierwszym meczbolu po godzinie i 50 minutach zaciętej walki.
Horror Chinki w końcówce szczęśliwie zakończony
Wcześniej, w pierwszym środowym meczu w Grupie Białej, Chinka Na Li pokonała Errani 6:3, 7:6 (7-5), choć końcówka kosztowała ją sporo nerwów.
W drugim secie prowadziła 5:3 i miała wtedy do dyspozycji piłkę meczową, ale rywalce udało się wyrównać na 5:5. Zaraz po tym Chinka przełamała jej serwis i nie wykorzystała prowadzenia 6:5. Doszło więc do tie-breaka, a w nim uciekły jej dwa kolejne meczbole, zanim zapewniła sobie zwycięstwo po godzinie i 46 minutach.
Teraz na kort w Sinan Erdem Arena wyjdą Agnieszka Radwańska i liderka rankingu WTA Tour - Amerykanka Serena Williams, z którą Polka ma bilans meczów 0-7. Dotychczas zdołała jej urwać jednego seta, w ubiegłorocznym finale wielkoszlemowego turnieju na trawie w Wimbledonie.
Polka ma szanse na trzecie miejsce w rankingu
Krakowianka ma za sobą porażkę z Czeszką Petrą Kvitovą 4:6, 4:6, natomiast Williams - również we wtorek - pokonała Niemkę polskiego pochodzenia Angelique Kerber 6:3, 6:1.
Radwańska na pewno w poniedziałek, niezależnie od dalszych wyników, wyprzedzi w rankingu WTA Tour Rosjankę Marię Szarapową. Jednak to, czy zakończy sezon na trzecim miejscu na świecie, będzie zależało od dalszej postawy Li.
Chinka może się znaleźć przed nią jeśli jako niepokonana wejdzie do stambulskiego finału, przy założeniu, że Polka dozna trzech porażek w grupie. Jeśli jednak krakowianka wygra choć jeden mecz, to Li potrzebuje triumfu w imprezie, przy założeniu, że rywalka nie wystąpi w finale.
W czwartek o godzinie 17.00 czasu lokalnego (16.00 polskiego) Li spotka się z Jankovic. Po nich na kort wyjdą Radwańska i Kerber, a wieczorem zagrają Williams z Kvitovą.

Wyniki środowych spotkań drugiego dnia kończącego sezon tenisowy turnieju masters - WTA Championships (z pulą nagród 6 mln dolarów) rozgrywanego na twardym korcie w Sinan Erdem Arena w Stambule: