Marcin Nowak 24.10.2013

WTA Championships: Radwańska na trzy mecze - trzy porażki. Totalna klapa na koniec sezonu

Agnieszka Radwańska (nr 3.) przegrała z niemiecką tenisistką polskiego pochodzenia Angelique Kerber (8.) 2:6, 2:6, w turnieju WTA Championships.

Była to trzecia porażka Polki w Grupie Czerwonej na kortach w Stambule (pula nagród 6 mln dol.).
Z bilansem meczów 0-3 krakowianka, ubiegłoroczna półfinalistka tej imprezy, zakończyła start w Turcji na ostatnim miejscu w grupie. Wcześniej została pokonana przez Czeszkę Petrę Kvitovą (5.) i broniącą tytułu Amerykankę Serenę Williams (1.), które spotkają się w ostatnim wieczornym pojedynku.
Obecnie Kvitova i Kerber mają w dorobku po jednym zwycięstwie i będą ze sobą walczyć w piątek o awans do półfinału.

Kerber rozbiła Radwańską w niecałą godzinę

Już na otwarcie czwartkowego meczu Radwańska straciła dwukrotnie swój serwis. Był to skutek presji wywieranej przez rywalkę przy returnie, która dość ryzykownie wszystkie piłki starała się kierować w narożniki kortu i zazwyczaj trafiała. Natomiast krakowianka była wyraźnie wolniejsza i jakby nieco zdekoncentrowana, a punkty zdobywała falami.
Polka nie miała w całym meczu ani jednej okazji do przełamania podania przeciwniczki. Przewaga dwóch "breaków" pozwoliła Kerber po 35 minutach raczej jednostronnego widowiska rozstrzygnąć losy partii 6:2, już przy pierwszym setbolu.
Również na otwarcie drugiego seta Radwańska oddała swojego gema. Potem wyszła co prawda na 1:2, ale w piątym znów podarowała rywalce czwartego już tego wieczoru "breaka". Zaraz po tym na tablicy pojawił się wynik 5:1.
Polka utrzymała co prawda swoje podanie na 2:5, ale chwilę później przegrała gema do zera, gdy przy meczbolu Niemka zaserwowała asa, trzeciego w meczu, po 58 minutach gry.

Radwańska mimo porażki ma szansę na trzecie miejsce

Mimo niepowodzenia w Stambule Radwańska otrzyma 135 tysięcy dolarów oraz 210 punktów i w poniedziałek na pewno wyprzedzi w rankingu WTA Tour nieobecną w Stambule Rosjankę Marię Szarapową (kontuzja barku). Czy uda jej się po raz pierwszy w karierze zakończyć sezon na trzeciej pozycji na świecie, będzie zależało od dalszej postawy w turnieju Chinki Na Li, obecnie piątej w klasyfikacji.
Żeby przeskoczyć Polkę i Rosjankę, Li musi dotrzeć do finału WTA Championships, nie ponosząc porażki w Grupie Białej. A jeśli w piątek przegra z Białorusinką Wiktorią Azarenką, to żeby zostać numerem trzy będzie musiała triumfować w imprezie.
Wyniki czwartkowych spotkań, trzeciego dnia kończącego sezon tenisowy turnieju masters - WTA Championships (z pulą nagród 6 mln dolarów) rozgrywanego na twardym korcie w Sinan Erdem Arena w Stambule: