Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marcin Nowak 07.11.2013

Kraków chce zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie

PKOl wysłał w czwartek do siedziby MKOl w Lozannie wniosek aplikacyjny Krakowa o prawo organizowania XXIV zimowych igrzysk olimpijskich i XIII paraolimpiady w 2022 roku.
Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki (L), minister sportu i turystyki Joanna Mucha (2-L), prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, snowboardzistka i poseł Jagna Marczułajtios-Walczak (2-P) oraz prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantisek Chmelar (P) podczas konferencji prasowej w PKOlPrezes PKOl Andrzej Kraśnicki (L), minister sportu i turystyki Joanna Mucha (2-L), prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, snowboardzistka i poseł Jagna Marczułajtios-Walczak (2-P) oraz prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantisek Chmelar (P) podczas konferencji prasowej w PKOlPAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Rozmowa Tomasza Zimocha z przewodniczącą Komitetu Aplikującego Kraków 2022 - Jagną Marczułajtis (cz.1)
  • Rozmowa Tomasza Zimocha z przewodniczącą Komitetu Aplikującego Kraków 2022 - Jagną Marczułajtis (cz.2)
  • Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski o kandydaturze Krakowa do zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku (IAR)
  • Minister sportu Joanna Mucha o kandydaturze Krakowa do zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku (IAR)
  • Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki o kandydaturze Krakowa do zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku (IAR)
Czytaj także

Poinformował o tym prezes PKOl Andrzej Kraśnicki na konferencji w Warszawie.

Kraków będzie ubiegał się o organizację wspomnianych imprez wspólnie ze Słowacją. W czwartkowej konferencji w Centrum Olimpijskim wzięli udział m.in. prezydent stolicy Małopolski Jacek Majchrowski, prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego Frantisek Chmelar oraz minister sportu Joanna Mucha.

Ostra konkurencja z całego świata
Do tej pory aplikację wysłały Ałma-Ata, Pekin, Lwów i Oslo. O igrzyska chce ubiegać się także Monachium, gdzie w niedzielę mieszkańcy wypowiedzą się na ten temat w referendum.
Termin składania aplikacji upływa 14 listopada. Decyzja o wyborze gospodarza zapadnie podczas 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku. Zimowe igrzyska w przyszłym roku odbędą się w Soczi, a w 2018 - w południowokoreańskim Pyeongchangu.
Polska po raz drugi ubiega się o zimowe igrzyska - poprzednio olimpiadę w 2006 roku chciało zorganizować Zakopane. Wybrano wtedy Turyn. Słowacki Poprad o organizację "białej olimpiady" starał się zaś trzykrotnie: w 1984 roku - nie otrzymał wtedy jednak poparcia czechosłowackiego rządu i wniosek kandydatury wycofano (wygrało Sarajewo), w 2002 roku - po głosowaniu odpadł w pierwszej turze (wygrało Salt Lake City) i w 2006 roku (wygrał Turyn).

Prezydent Krakowa: droga wyboista, ale słuszna

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski określił starania o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku jako drogę wyboistą, ale słuszną.

W czwartek PKOl wyśle do siedziby MKOl wniosek aplikacyjny wspólnej kandydatury stolicy Małopolski i Słowacji.
- Rozpoczynamy drogę, która może doprowadzić nas do wielkiego celu. To nie będzie jednak olimpiada krakowska. To będzie miasto wiodące, a impreza będzie się odbywała w Małopolsce i na Słowacji - powiedział Majchrowski podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że pojawiają się głosy sceptyczne, bowiem już wcześniej zarówno Polska, jak i Słowacja starały się bez powodzenia o zimowe igrzyska.
- Próbowało już Zakopane oraz Poprad, ale dla Krakowa to pierwszy start. Mam nadzieję, że będzie udany z wielu przyczyn. Najważniejszą jest zaangażowanie i pomoc, przede wszystkim ze strony rządu - zaznaczył.
Prezydent stolicy Małopolski dodał, że jego miasto jest związane z olimpijskim ruchem w sposób znaczący. - To tu powstał Polski Komitet Olimpijski w 1919 roku. Jeszcze za prezesury Piotra Nurowskiego zaczęliśmy się przymierzać do starania o organizację i zrealizowaliśmy to teraz - podkreślił.

Projekt zbyt ambitny?

Ambitny projekt, ale będzie on kosztował zdecydowanie więcej, niż 20 miliardów złotych. Tak szefowa austriackiego Instytutu Turystyki w Warszawie, ocenia zgłoszenie Krakowa do walki o zimową olimpiadę 2022 .
Polska wstępnie szacuje, że inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną i sportową będą kosztować równowartość 5 miliardów euro.
Franca Kobenter, szefowa "austria.info" w Polsce przekonuje w rozmowie z IAR, że koszty przygotowania olimpiady w Polsce i na Słowacji będą zdecydowanie wyższe. - Pomysł jest szlachetny by impreza odbyła się w dwóch krajach, ale koszty będą zdecydowanie wyższe. 5 miliardów euro inwestycji w ciągu najbliższych 10 lat to jest nic, jeżeli w kwestiach infrastruktury w Polsce i na Słowacji wiele brakuje - twierdzi Franca Kobenter.

Zapraszamy też do wysłuchania dwuczęściowej rozmowy dziennikarza radiowej Jedynki - Tomasza Zimocha z przewodniczącą Komitetu Aplikującego Kraków 2022 - Jagną Marczułajtis.

Orange sport/x-news

man