Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 19.01.2017

Sąd po stronie frankowych kredytobiorców

Komisja Nadzoru Finansowego, która przygotowywała dane do prezydenckiej ustawy dotyczącej frankowiczów, będzie musiała wykazać, jak liczyła tak zwany sprawiedliwy kurs kredytu frankowego. Prawomocny wyrok w tej sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. O sprawie rozmawiali w Pulsie Gospodarki Tomasz Kaczor (Bank Gospodarstwa Krajowego), Witold Michałek (Business Center Club) i Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa).
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Glow ImagesEast NewsZdjęcie ilustracyjne, fot. Glow Images/East News
Posłuchaj
  • 19.01.2017 O frankowych kredytobiorcach. Goście: Tomasz Kaczor (Bank Gospodarstwa Krajowego), Witold Michałek (Business Center Club) i Zbigniew Krysiak (Szkoła Główna Handlowa).
Czytaj także

Andrzej Duda, jeszcze jako kandydat w wyborach prezydenckich w 2015 roku obiecał rozwiązanie problemu kredytów denominowanych lub indeksowanych w walutach obcych. Ponad rok temu urzędnicy jego kancelarii przedstawili projekt ustawy, która przewidywała ustalenie tak zwanego sprawiedliwego kursu. Z tego rozwiązania ostatecznie się wycofano.


Goście Pulsu Gospodarki (od lewej):  Tomasz Kaczori, Zbigniew Krysiak i Witold Michałek , foto: PR24/PJ Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Tomasz Kaczor, Zbigniew Krysiak i Witold Michałek , foto: PR24/PJ

Na początku sierpnia ubiegłego roku Kancelaria Prezydenta i Narodowy Bank Polski przedstawiły projekt tak zwanej ustawy antyspreadowej, który zakłada, że banki powinny zwrócić klientom nienależnie pobraną różnicę między kursem kupna i sprzedaży waluty.

Jak podkreślał Tomasz Kaczor, w normalnej sytuacji ustawa zostałaby opublikowana w Dzienniku Ustaw i na tej podstawie byłby liczony kurs sprawiedliwy. W tym wypadku stało się jednak inaczej. – Na podstawie jakiegoś projepr24tu, opublikujemy jakiś kurs, nadając mu ciężką emocjonalnie nazwę – tłumaczył. Dodał, że jeśli kurs wejdzie do obiegu i banki będą się do niego odnosić, to „tryb w jakim powstał nie predestynuje go do tak poważnych zastosowań”.

Zdaniem Krysiaka, sąd skierował prośbę do KNF, by stworzono pakiet informacji, które pozwolą zorientować się, w jak istotnej nierównowadze klient walutowy był w stosunku do klienta zaciągającego kredyt złotowy. Dodał, że w przeszłości zarzucano, iż klient miał niezamkniętą pozycję ryzyka kursowego, co ze strony banku było działaniem nieprofesjonalnym. Jak ocenił, zgoda na taką sytuację może prowadzić do tego, że w momencie wzrostu kursu pojawi się lawina niewypłacalności. – To prowadzi do poważnego kryzysu sektora bankowego, a kończyć się będzie wielkim kryzysem gospodarczym – mówił.

Witold Michałek zauważył w tej sprawie dwie racje. – Jedna to klientów, którzy zostali źle potraktowani w tym procesie. Tutaj jakaś próba sprawiedliwości jest podjęta i powinna być dokonana – wyjaśniał. Druga strona to ta, w jakim tempie i skali to rozwiązanie ma zostać wprowadzone. – To będzie ciążyć na funkcjonowaniu systemu bankowego. Mogą być zaburzenia ze względu na zmianę kursów – ocenił. Gość podkreślił, że zarówno klienci, jak i próby rozwiązania problemu mogą zagrozić systemowi. – Wyważenie tych racji jest raczej problemem politycznym, niż ekonomicznym – podsumował.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.     

Polskie Radio 24/ip

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 19.01.2017

Godzina emisji: 10:18