Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 23.02.2017

„Przejściowy wzrost bezrobocia”

GUS poinformował, że wskaźnik bezrobocia wyniósł w styczniu 8,6 proc. Na koniec grudnia stopa bezrobocia była niższa - na poziomie 8,3 proc. O tym, czy bezrobocie będzie rosło, czy jest to tylko przejściowy wzrost, rozmawiali w Pulsie Gospodarki Bartosz Sawicki (TMS Brokers), Marek Siudaj (Gazeta Bankowa) i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan).
GUS poinformował, że wskaźnik bezrobocia wyniósł w styczniu 8,6 procGUS poinformował, że wskaźnik bezrobocia wyniósł w styczniu 8,6 procEASTNEWS/PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Posłuchaj
  • 23.02.17 Bartosz Sawicki, Marek Siudaj i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o najnowszych danych GUS dotyczących bezrobocia
Czytaj także

Jak podkreśliła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, wszystko wskazuje na to, że jest to przejściowy wzrost. - Mamy informacje o wzroście zatrudnienia w przedsiębiorstwach, a także wyniki badań koniunktury gospodarczej publikowane przez GUS. Pokazują one, że duża część sektorów gospodarki sygnalizowała, że planuje wzrost zatrudnienia. Prawdopodobnie będziemy więc mieć do czynienia z powrotem na ścieżkę zmniejszania się poziomu bezrobocia i tym samym stopy bezrobocia – wyjaśniła.


Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Bartosz Sawicki i Marek Siudaj Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Bartosz Sawicki i Marek Siudaj

Starczewska-Krzysztoszek dodała także, że warto zwrócić uwagę na przyczynę wzrostu bezrobocia. - Myślę, że to jest budownictwo. Styczeń nie był bowiem okresem pogodowo sprzyjającym do kontynuowania prac realizowanych na zewnątrz – zauważyła.

Bartosz Sawicki podkreślił z kolei, że w Polsce jest dziś więcej miejsc pracy niż osób, które są w wieku produkcyjnym. - Wynika to z tego, że Polska nie jest krajem atrakcyjnym dla najbardziej wykwalifikowanych pracowników z kraju, nie jest też w stanie skutecznie zatrzymywać polskich talentów. Słabym punktem są też regulacje jeśli chodzi o prawo pracy i prawo podatkowe, które dość mocno zmniejszają inicjatywę społeczeństwa do tego, by pracować – wyjaśnił.

Jak zauważył Marek Siudaj, problem braku rąk do pracy dotyczy nie tylko Polski. - Nie tylko w Polsce trzeba zaktywizować starszych ludzi i tych, którzy do tej pory nie pracowali. Tak też jest w innych krajach – podkreślił gość. Dodał, że bezrobocie będzie w Polsce prawdopodobnie spadać. - Dziś zastanawiamy się jedynie w jakim tempie bezrobocie będzie spadać, ponieważ wydaje się że w dłuższym terminie tak to właśnie będzie wyglądało – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/pr

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 

_________________ 

Data emisji: 23.02.17

Godzina emisji: 10:18