Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 27.02.2017

Czy w Polsce powstanie Centralny Port Lotniczy? "Olbrzymie wyzwanie"

Już niedługo rząd podejmie decyzję o budowie Centralnego Portu Lotniczego. Lotnisko ma powstać między Warszawą a Łodzią. Czy istnieje potrzeba rynkowa, by powstał w Polsce taki hub przesiadkowy? O tym w Pulsie Gospodarki rozmawiali Mariusz Pawlak (ZPP), Adam Ruciński (BTFG) i Piotr Soroczyński (KUKE).

Adam Ruciński zwracał uwagę, że ruch lotniczy w Polsce rośnie, choć jeszcze nie na tyle, by tworzyć u nas wielki hub przesiadkowy. Podkreślał również, że zaprojektowanie i wybudowanie lotniska to niemały problem, a olbrzymim wyzwaniem jest zapewnienie ruchu, by port lotniczy na siebie zarabiał.

– Wybudowanie lotniska, choć drogie i czasochłonne, to początki problemów i wyzwań. Jeśli chcemy budować lotnisko wewnątrzkrajowe, to jest to nieopłacalne, ponieważ można rozbudować Okęcie lub Modlin. Jeśli będzie to hub przesiadkowy, to musi być ruch. Taki może zapewnić silny, lokalny przewoźnik. Pojawia się więc pytanie o przyszłość LOT – tak by dynamicznie się rozwijał i kupował kolejne samoloty – mówił gość Polskiego Radia 24.


Od lewej: Piotr Soroczyński, Justyna Golonko, Mariusz Pawłak i Adam Ruciński; Foto: PR24/JW Od lewej: Piotr Soroczyński, Justyna Golonko, Mariusz Pawłak i Adam Ruciński; Foto: PR24/JW

Piotr Soroczyński wskazywał, że centralne porty lotnicze buduje się, jeżeli kraj ma ochotę tworzenia huba przesiadkowego.

– Jeśli chcielibyśmy skupić jak najwięcej pasażerów u nas, to jest to słuszna decyzja. Natomiast jeśli mówimy o dostępie do lotnisk lokalnych ze wszystkich portów lotniczych w Polsce, to pojawią się zwolennicy rozproszonego systemu i niebudowania hubu, który będzie wymuszał przesiadki – powiedział gość Pulsu Gospodarki.

Mariusz Pawlak wskazywał, że jeżeli ktoś dokonał rzetelnej analizy, że za parę lat przez Polskę będzie chciało latać więcej niż kilkadziesiąt milionów pasażerów, to warto zbudować takie lotnisko. Jednak wyraził także pewne wątpliwości.

– Wzrost lokalnego ruchu nie może być jednym z głównych powodów budowy centralnego portu lotniczego – powiedział rozmówca Polskiego Radia 24.

W Pulsie Gospodarki również o przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z której wynika, że to urząd skarbowy będzie mógł dokonywać za nas rozliczenia podatkowego oraz o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która zacznie działać od 1 marca. KAS ma być połączeniem administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby. W programie także o tym, gdzie oszczędzamy i gdzie oszczędzać warto.  

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.

Program prowadziła Justyna Golonko.  

Polskie Radio 24/dds

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24

____________________

 Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 10:16