Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 04.09.2017

Reakcje rynków finansowych na próbę nuklearną Korei Płn.

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że „całkowitym powodzeniem” zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej. Na globalnych giełdach znów pogorszenie nastrojów - Korea Północna testuje bombę wodorową, a świat jest w strachu - informują maklerzy. O wpływie północnokoreańskich prób na rynki finansowe i scenariuszach rozwiązania konfliktu mówili w audycji Rządy Pieniądza Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, publicysta ekonomiczny Sławomir Horbaczewski i ekonomista Paweł Majtkowski.
Koreańska próba bomby wodorowej spowodowała pogorszenie nastrojów na globalnych giełdachKoreańska próba bomby wodorowej spowodowała pogorszenie nastrojów na globalnych giełdachPAP/EPA/SOUTH KOREA DEFENSE MINISTRY HANDOUT

Według Pawła Majtkowskiego rynki finansowe przyzwyczaiły się do nieprzewidywalności Korei Płn., mimo dzisiejszych spadków. – Przy każdym kolejnym zdarzeniu wpływ na rynek finansowy jest troszeczkę słabszy. Wprowadzanie nowych sankcji niewiele zmieni, Pjongjang to reżim całkowicie izolowany, więc sankcje mają charakter symboliczny. Dzisiaj czekamy na działania polityczne, w związku z nasileniem prób Korei Płn. – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Artura Bartoszewicza trudno jest znaleźć dobre rozwiązanie w konflikcie na Półwyspie Koreańskim. – Wszelkie scenariusze, które mogłyby być budowane, nie dają bezpiecznego dla stron rozwiązania. Trudno sobie wyobrazić interwencję militarną z punktu widzenia Korei Płd., która już zapowiedziała, że wszelkie działania muszą być uzgodnione z Seulem. Istotne jest to jak zachowują się Chiny, które są głównym rozgrywającym w regionie. Ta sytuacja jest na rękę Pekinowi, ponieważ odciąga amerykańskie inwestycje z regionu, a zjednoczenie Korei, wspierającej USA, też nie leży w interesie Chińczyków – mówił wykładowca akademicki.

W opinii Sławomira Horbaczewskiego realnym problemem USA są Chiny, a nie Korea Płn. – Korea Płn. jest tylko narzędziem używanym przez wszystkich. Ma czwartą armię na świecie, która jest zdeterminowana. Wchłonięcie Korei Płn. kosztowałoby 2 biliony dolarów. Amerykanie nie chcą też powtarzać scenariusza interwencji z Iraku i Afganistanu. W razie interwencji Seul przestałby od razu istnieć, co oznaczałoby nawet miliony ofiar – wskazywał publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/PAP

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 04.09.2017

Godzina emisji: 09:12