Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 05.09.2017

Szef MON: modernizacja armii będzie wymagać ponad 550 mld zł

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewniał, że „zgodnie ze Strategicznym Przeglądem Obronnym, konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 mld zł”. Szef MON zapowiedział też zainwestowanie 2 mld złotych w cyberbezpieczeństwo. Antoni Macierewicz otwierał we wtorek XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach.

Tymczasem, na mocy podpisanej we wtorek umowy, radomski Łucznik dostarczy na potrzeby MON 53 tysiące karabinków Grot. Kontrakt ma wartość 500 milionów złotych. Grot to Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 milimetrów rozwijany od 2007 roku. Groty - jak zapowiedział szef MON - trafić mają do wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Macierewicz ocenił, że Groty nie ustępują najnowocześniejszym karabinom na świecie.

Jak podkreślił minister obrony narodowej, docelowo na armię wydawać będziemy 2,5 proc. PKB rocznie. - Strategiczny Przegląd Obronny, który w tym roku został przeprowadzony w siłach zbrojnych RP, ukazał konieczność reorientacji i modernizacji technicznej polskiej armii. Ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym 14-leciu powyżej 550 mld zł – powiedział Antoni Macierewicz.

W ocenie szefa MON „jeżeli chce się pokoju, trzeba szykować się do wojny”. - Polska bardzo chce pokoju, Polska wie dokładnie co to jest wojna. Polska nie chce wojny i dlatego z taką determinacją, z takim zaangażowaniem, z takim wysiłkiem rząd RP przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego, ale także do silnej, dobrze uzbrojonej armii – mówił Macierewicz.

Szef MON zapowiadał także zainwestowanie dwóch miliardów złotych w cyberbezpieczeństwo, podkreślając że jest to jeden z kluczowych obszarów obrony. Działaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem ma zajmować się Exatel - spółka skarbu państwa, zarządzająca między innymi siecią światłowodów.

Antoni Macierewicz dodał, że zabiegi na rzecz uczynienia z Exatela narodowego systemu gwarantującego bezpieczeństwo w sieci, rozpoczął 26 lat temu, jako minister spraw wewnętrznych. Zaznaczył, że dziś, po wejściu firmy pod kuratelę MON, mamy przed sobą „wielką szansę” i na zupełnie inne, nowe postawienie kwestii cyberobrony.

Więcej w nagraniu.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

______________________

Data emisji: 05.09.2017

Godzina emisji: 14:41