Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 13.10.2017

Na pomoc frankowiczom. "To nie były kredyty, tylko instrumenty finansowe"

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy dot. "frankowiczów" będzie miało miejsce na środowym posiedzeniu Sejmu. Propozycja głowy państwa zakłada: łatwiejsze wnioskowanie kredytobiorców o pomoc, większe i dłuższe wsparcie osób mających kłopoty ze spłatą zobowiązań i zachęty dla banków do przewalutowania kredytów hipotecznych na złotówki. O ustawie dot. "frankowiczów" mówił w audycji Północ-Południe Robert Wajgel ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Prezydent zaproponował między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, a także wprowadzenie możliwości odwołania w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank. Dodatkowo zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1500 na 2000 złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań, szczególnie w sytuacji, gdy dana osoba regularnie spłaca raty.

Zdaniem Roberta Wajgela banki nie miały prawa udzielać kredytów we frankach. - Banki mówią, że same nie zdawały sobie sprawy z ryzyka kredytów we frankach, to jak przeciętny obywatel miał sobie zdawać sprawę z tego ryzyka? Myśleliśmy, że banki to instytucje zaufania publicznego, nie wiedzieliśmy, że zostaniemy oszukani, idąc do oddziału bankowego. Banki nie miały prawa udzielać kredytów we frankach, ponieważ nie było o nich mowy w prawie bankowym. To nie były kredyty, tylko instrumenty finansowe, sprzedawcy mieli większe prowizje na podstawie ich zawarcia – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według komentatora najważniejsze jest systemowe rozwiązanie problemu. – Fundusz jest potrzebny, w ciągu ostatnich lat 150 tysięcy umów zostało wypowiedzianych i ludzie lądują na bruku, ponieważ kredyt jest dwukrotnie większy niż wartość mieszkania. Idziemy z tymi sprawami do sądów, ale to państwo jest od tego, by stanąć po stronie obywatela, a nie korporacji. Banki nie chcą negocjować, zachowują się arogancko, z pozycji silniejszego, a rządy boją się lobby bankowego, stąd brak ustawy spreadowej. Mamy nadzieję, że powstanie komisja śledcza ws. Kredytów we frankach – mówił Wajgel.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 12:46