Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 26.02.2018

Wypłata funduszy UE a praworządność

Powiązanie wypłaty funduszy z europejskiego budżetu z praworządnością było jednym z tematów nieformalnego szczytu, który zakończył się w ubiegłym tygodniu. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że takiego powiązania chcą przywódcy krajów płatników netto do budżetu, a więc krajów, które wpłacają do budżetu więcej niż z niego otrzymują. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 politolog z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego dr Kamil Zajączkowski.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneVedran Vukoja/EASTNEWS

Jak wyjaśnił dr Kamil Zajączkowski, polityka spójności ma wyrównywać szanse ekonomiczne i prowadzić do zrównoważonego rozwoju całej Unii Europejskiej. - Dziś fundusze są ściśle powiązane z sytuacją makroekonomiczną danego państwa, z PKB na jednego mieszkańca. Jeśli PKB jest poniżej 75 proc. średniej unijnej to wtedy, tak jak dzisiaj, Polska w całości, na całym terytorium, dostaje te pieniądze – mówił ekspert.

Dr Zajączkowski dodał, że na dzień dzisiejszy kwestia powiązania wypłaty funduszy ze stanem praworządności w Polsce „została jedynie położona na stół”. - Na razie postrzegłabym to w kontekście gry politycznej, bo negocjacje dopiero się zaczęły – oznajmił.

Gość zaznaczył również, że podziela stanowisko premiera Morawieckiego. – Premier powiedział, że jeżeli zostanie przestawione sensowne uzasadnienie, to będzie można o tym dyskutować. Jeżeli będzie zgoda na to, by powiązać praworządność ze środkami z unijnego budżetu, musiałyby być jednak bardzo precyzyjne zapisy – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 26.02.18

Godzina emisji: 13:15