Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 23.03.2018

Decyzja Donalda Trumpa o nowych cłach na stal i aluminium może nie wejść w życie – oceniają eksperci PR24

Dziś wchodzą w życie amerykańskie cła ochronne na stal i aluminium. W ostatniej chwili prezydent Donald Trump wstrzymał ich zastosowanie wobec Unii Europejskiej. Biały Dom uzależnia ostateczne decyzje w tej sprawie od negocjacji handlowych z Europą. O konsekwencjach decyzji Donalda Trumpa dyskutowali goście Polskiego Radia 24 w audycji Rządy Pieniądza: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) oraz Kamil Maliszewski (mBank).

Europejscy przywódcy maja rozmawiać w piątek w Brukseli o relacjach handlowych Unii z USA. Spodziewane jest wspólne oświadczenie w związku z decyzją Stanów Zjednoczonych o wyłączeniu Europy z ceł importowych na stal i aluminium. Wyłączenie Europy z amerykańskich ceł jest czasowe, do momentu wynegocjowania uzgodnień obejmujących całą wymianę handlową, czego chcą Stany Zjednoczone. Ogłaszając wprowadzenie ceł ochronnych w wysokości 25 procent na stal i 10 procent na aluminium Donald Trump tłumaczył, że mają one ochronić amerykańskich producentów przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy. Podczas czwartkowego wystąpienia w Białym Domu Donald Trump dał do zrozumienia, że zwolnienie z ceł ochronnych Unii Europejskiej ma charakter warunkowy a jego utrzymanie zależy od przebiegu dalszych negocjacji handlowych pomiędzy Waszyngtonem i Brukselą. Według danych amerykańskiego rządu wartość polskiego eksportu stali do Stanów Zjednoczonych wynosi około 10 milionów dolarów rocznie. 

– Największym zagrożeniem decyzji Trumpa jest możliwość wywołania gospodarczej wojny amerykańsko-chińskiej – powiedział Kamil Maliszewski. Jego zdaniem ucierpieliby na tym wszyscy. Dr Artur Bartoszewicz uważa, że decyzja prezydenta nie zostanie wdrożona. – To jest strategia USA. Teraz będziemy czekać na jej efekty, czyli co USA otrzymają za wycofanie się z tej decyzji – dodał i wyjaśnił, że polityka zawsze ma dwa wymiary.  Podobnego zdania była Agnieszka Durlik. – Na końcu tej decyzji jest gdzieś efekt na wewnętrzny rynek USA, by pokazać siłę Donalda Trumpa – tłumaczyła. Eksperci byli zgodni, że Donald Trump ma taki sposób prowadzenia polityki. Wskazywali, że sygnały płynące z USA, głosy tamtejszych biznesmenów mogą sugerować, że decyzja o wprowadzeniu nowych ceł nie wejdzie w życie.

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali też o sytuacji płacowej w służbie ochrony zdrowia. Pretekstem były kolejne negocjacje w sprawie podwyżek płac dla ratowników medycznych. - Potrzebne są zmiany systemowe w finansowaniu służby ochrony zdrowia- apelowała Agnieszka Durlik. -Trzeba przemodelować cały system – wtórował jej dr Artur Bartoszewicz. Dodał, że warto zaplanować zmianę systemu i dokonać jej w perspektywie na przykład 10 lat. Kamil Maliszewski negatywnie cenił pomysł by finansowanie szpitali i pracowników służby zdrowia było uzależnione od regionu. – Tego nie da się uzasadnić. Eksperyment taki jest niepotrzebny- podkreślił.

Goście audycji Rządy Pieniądza pozytywnie ocenili decyzję o przyjęciu przez rząd tak zwanej Konstytucji dla Nauki. Według ekspertów zwiększenie potencjału polskiej nauki oraz podniesienie jakości kształcenia studentów i doktorantów powinno być powiązane bardziej z gospodarką.

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 09:15