Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 03.04.2018

"Polska nie odczuje skutków wojny handlowej USA z Chinami"

O sytuacji w światowej gospodarce po ogłoszeniu, że Chiny podwyższają cła dla 128 amerykańskich towarów za wprowadzenie nowych taryf celnych przez USA dla aluminium i stali dyskutowali w audycji Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH), dr Stanisław Kluza (SGH), oraz Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Chiny podwyższają cła dla 128 amerykańskich towarów za wprowadzenie nowych taryf celnych przez USA na aluminium i stalChiny podwyższają cła dla 128 amerykańskich towarów za wprowadzenie nowych taryf celnych przez USA na aluminium i stalflickr/glasseyes view?CC

- Chinom nie zależy by zaogniać wojnę handlową z USA – ocenił dr Stanisław Kluza. Dodał, że decyzja amerykańskiego prezydenta o wyższych cłach ma charakter polityczny, a nie ekonomiczny.

- Donald Trump to populistyczny polityk. Podejmuje działania, za które zapłacą nie tylko USA i Chiny ale świat, czyli wszyscy - powiedział Jeremi Mordasewicz. Zwrócił zarazem uwagę, że USA powinny działać w ramach światowej organizacji handlu WTO. Zgodził się z argumentami USA, że Chiny mają silnie regulowaną, zamkniętą gospodarkę i nie przestrzegają prawa do własności intelektualnej.

- Niby to walka z kradzieżą intelektualną a decyzja Trumpa dotyczy produktów prostych: stali i aluminium - zauważył dr Artur Bartoszewicz. Jego zdaniem decyzja Trumpa jest ruchem na wewnętrzny amerykański użytek, to jego sposób komunikowania się  z amerykańskim wyborcą. Według dr Bartoszewicza chińska odpowiedź na podniesienie ceł przez USA jest symboliczna. Pekin sprawdza czy cały pakiet amerykańskich obostrzeń wejdzie w życie. Dodał przy tym, że Donald Trump może w dłuższej perspektywie słono zapłacić za swą decyzję. Według ekspertów Polskiego Radia 24 Polska nie powinna odczuć skutków wojny handlowej między USA a Chinami.

- Jeżeli już by tak się stało to może w niewielkim stopniu - argumentował  dr Stanisław Kluza. - Polscy przedsiębiorcy nie odczuwają zagrożeń. Trump chce uderzyć w Chiny, a nie w Europę - dodał Jeremi Mordasewicz. Przypomniał, że Polski eksport jest ukierunkowany na Niemcy.- W krótkim okresie Polska nie odczuje niczego złego - zgodził się dr Artur Bartoszewicz. Wskazał przy tym, że w średniej i dłuższej perspektywie możemy stracić na egoizmie gospodarczym Trumpa.

Goście Polskiego Radia 24 mówili również o perspektywach dla polskiej gospodarki. Po ubiegłotygodniowym bardzo dobrym ratingu Moody’s, która przewiduje 4,5 procentowy wzrost polskiej gospodarki w tym roku we wtorek firma badawcza Markit podała, że wskaźnik PMI dla Polski w marcu pozostał na lutowym poziomie 53,7 pkt., wobec prognozy 53,1 pkt. Wskaźnik aktywności finansowej PMI ma na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi. Jego wartość powyżej  50 pkt oznacza, że przedsiębiorcy spodziewają się rozwoju gospodarki. Eksperci PR24 byli zgodni, że zarówno w tym roku, jak i przyszłym, polska gospodarka będzie się  rozwijała w podobnym tempie. Dobrych ocen możemy spodziewać się niebawem ze strony Komisji Europejskiej czy Banku Światowego.

Nie wiadomo jednak jak polska gospodarka będzie sobie radziła w roku 2020. Wśród zagrożeń wymieniali między innym trudny dostęp przedsiębiorców do środków na rozwój firm oraz za małe inwestycje w nowe technologie i maszyny.

Audycja Rządy Pieniądza  w Polskim Radiu 24

__________________

Data emisji  03.04.18

Godzina emisji 09.10