Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 24.05.2017

Prezydent Duda w orędziu do Polaków: potrzebujemy nowej Konstytucji

Prezydent Duda do Polaków: Potrzebujemy nowej Konstytucji. Wspólnie stwórzmy nową Konstytucję - dla Polski, dla nas wszystkich. Prezydent w orędziu radiowo-telewizyjnym z okazji drugiej rocznicy wyboru na urząd prezydenta podkreślił, że ostatnie dwa lata to okres zasadniczych zmian społecznych, politycznych i gospodarczych. Przez ten czas obozowi Zjednoczonej Prawicy udało się przeprowadzić wiele istotnych reform, mimo że wielu w to nie wierzyło.

W tym kontekście wymienił wprowadzenie prodemograficznego programu Rodzina 500 plus oraz obniżenie wieku emerytalnego. Andrzej Duda mówił też o zorganizowanych z sukcesem Światowych Dniach Młodzieży i szczycie NATO w Warszawie. Prezydent podkreślił, że dziś Polska jest "krajem bezpiecznym, chronionym nie tylko przez naszą armię, ale też przez wojska naszych sojuszników", gospodarka dynamicznie się rozwija, a on sam jest dumny, że może wspierać ekspansję polskich firm na rynkach światowych. "Choć przed nami jeszcze wiele do zrobienia, to po tych dwóch latach możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość" - dodał.

Andrzej Duda przypomniał o swoim pomyśle zorganizowania referendum w sprawie nowej konstytucji. Zadeklarował, że zwróci się do Senatu z wnioskiem, by głosowanie odbyło się 11 listopada 2018 roku, w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent zwracał uwagę na symbolikę tej daty, zwłaszcza w kontekście zmian w ustroju państwa - tego dnia minie 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. "To najlepszy moim zdaniem dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w naszym państwie. I te kierunki po raz pierwszy w historii nakreśli całe nasze społeczeństwo" - powiedział prezydent. Jak dodał, wierzy, że nikt nie będzie podważał wyrażonej w referendum opinii narodu, która stanie się podstawą przyszłej konstytucji.

Andrzej Duda przekonywał, że Polska potrzebuje nowej ustawy zasadniczej, by sprawniej i skuteczniej się rozwijać, by - jak mówił - "mogła być państwem zgodnym z wolą jej obywateli, państwem silnym, liczącym się na arenie międzynarodowej, ale równocześnie bliskim społeczeństwu, gwarantującym obywatelom wolność i równość". Na koniec orędzia prezydent zaapelował do wszystkich Polaków, by oddali swój głos w referendum. "Wspólnie stwórzmy naszą nową konstytucję, konstytucję dla Polski, dla nas wszystkich" - mówił.

Prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wskazywał w Polskim Radiu 24, że prezydent abstrahuje od tego, co dzieje się w polskiej polityce i akcentuje przyszłość. – To dobrze, że prezydent próbuje nadać Polsce nowego biegu, to nowe rozdanie, ważne przemówienie i ważne słowa. 20 lat temu byliśmy petentem, który wychodził ze strasznego doświadczenia komunizmu, ale dzisiaj jesteśmy w zupełnie innych okolicznościach i powinniśmy oderwać się od tego układu, który wiąże nas zależnościami w Europie. Powinniśmy zbudować ustrój, który z jednej strony zerwie z przeszłością, z drugiej pozwoli obywatelom w większym stopniu uczestniczyć w życiu państwa – przekonywał.

Prof. Tomasz Słomka z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił z kolei, że inicjatywa referendum konstytucyjnego może stać się leitmotivem kadencji prezydenta Dudy i być paliwem kampanii wyborczej. Gość zwrócił uwagę, że prezydent nie powinien podsumowywać reform, jakie udało się przeprowadzić rządowi, bo to zadanie premiera. – To dowód, który przesądza za pewną zmianą konstytucji, aby prezydent stał się bardziej symboliczny i neutralny, bo dziś staje się swoistym szefem rządu, a nie ma ku temu kompetencji – ocenił.  

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/IAR/ip

____________________ 

Data emisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 20:00