Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 07.07.2017

Polscy Żydzi zlekceważeni przez Donalda Trumpa? Komentarz

Polscy Żydzi ubolewają, że prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wizyty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Zamiast prezydenta kwiaty przed pomnikiem złożyła jego córka - Ivanka. W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest ten oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej. O reakcji środowiska mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Gabriel Kayzer.
Posłuchaj
  • 07.07.2017 Publicysta Gabriel Kayzer o reakcji polskich Żydów na nieobecność Donalda Trumpa pod Pomnikiem Bohaterów Getta
Czytaj także

Podpis pod dokumentem złożyl między innymi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. "Wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych, którzy po upadku komunizmu w 1989 r. odwiedzili Warszawę, składali hołd pod Pomnikiem Bohaterów Getta" - przypominają autorzy stanowiska. I ubolewają, że prezydent Donald Trump nie będzie kontynuował tej tradycji, mimo że Plac Krasińskich, na którym publicznie przemówi do świata, jest oddalony od pomnika o zaledwie "jedną milę".

Autorzy dokumentu zwrócili uwagę, że naród amerykański odegrał kluczową rolę w pokonaniu faszyzmu i przyczynił się do powszechnego upamiętnienia ofiar Zagłady.  "Ufamy, że ten przejaw lekceważenia nie wyraża postaw i uczuć narodu amerykańskiego" - czytamy w dokumencie.

Jak podkreślał gość, forma tego oświadczenia spowodowała odzew ze strony innych Żydów. Johnny Daniels, prezes fundacji From the Depths ocenił, że kompletnie nie rozumie takiej reakcji. Wskazywał, że świadczy ona o braku umiaru w tym, czego społeczność żydowska wymaga od prezydenta USA.

Gabriel Kayzer przywołał także słowa Pawła Jędrzejewskiego z Forum Żydów Polskich, który uznał, że oświadczenie "podtrzymuje stereotypy na temat organizacji, reprezentujących społeczność żydowską, jako przewrażliwionych, egocentrycznych, zacietrzewionych narcyzów".

Gość przypomniał, że gdy Barack Obama obiecał podczas wizyty w Polsce, że będzie obecny na otwarciu Muzeum POLIN i nie dotrzymał słowa, nie przypuszczono na niego takiego ataku i nie było mowy o lekceważeniu. – Widać, że doszły do głosu podziały nie tylko społeczności żydowskiej, ale też na linii prawica-lewica – wskazywał.

Gabriel Kayzer mówił, że w czwartek na Twitterze rozgorzał „festiwal antypolskiego hejtu”. – Odświeżane były artykuły, dotyczące Polaków i ich zachowania w czasie holocaustu. Negatywne teksty zakłamane w swoich tezach. Takie ataki, w których krytykuje się polską politykę historyczną, pokazuje, że próbujemy przepisywać historię, wybielać się, musi budzić podejrzenia i musimy stawiać pytania, do czego to służy – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Filip Memches.  

Polskie Radio 24/IAR/ip

____________________ 

Data emisji: 07.07.2017

Godzina emisji: 13:15